in , , ,

Tüylerinizi Ürpertecek 14 Turistik Mekan

Evet, para kazanmaya başladık. Hazır bekarız da, bu güzel yıllarımızı ölümsüzleştirelim dedik. Yahut eşimizi alıp çılgın bir serüvene çıkalım diyoruz! Çocuğu da anneannesine bırakıp anı yaşayacağız. Hadi son örnekte hayatının ikinci baharını yaşayan genç emeklilere gelsin! Nereyi gezeceğiz efendim? diyorsunuz. Haklısınız, gezilecek çok yer var ama, böylesi var mı? Sizler için hazırladığımız galeriye bakıp siz söyleyin.

Paris Yer Altı Mezarlıkları – Fransa

Romantizm ve aşkın şehridir Paris. Bu şehrin altındaysa çok farklı bir şehir yatıyor…
“Paris Mezarlıkları” altı milyon iskeletin nefes kesen ve bir o kadar da huzursuz eden dizilimi ile ilgilenen turistlere merhaba diyor.

 

Wat Rong Khun (Beyaz Tapınak) – Tayland

Beyaz Tapınak Tayland’ın en gözde turistlik mekanlarından biri, cehennemden cennete giden köprüyü anlatan tapınak bembeyaz rengi ve inanılmaz detaylarıyla dünya dışı bir izlenim yaratıyor.

 

Oyuncak Bebekler Adası (Isla de las Muñecas), Meksika

Bir ada düşünün ki her tarafında sağa sola asılmış oyuncak bebeklerle dolu. Efsaneye göre kanala düşüp boğulan kızın ruhu hiçbir zaman huzur bulamamış. Küçük kızın öldüğü mekanın yanında oyuncak bir bebek bulan “Julian Santana Barrera” adayı adeta oyuncak bebeklerle donatmış. Birçok hurafenin cirit attığı bu ada meraklı turistlerin gözde mekanlarından biri olmuşa benziyor.

 

 Sedlec Mezarlığı (Kostnice v Sedlci), Çek Cumhuriyeti

Sedlec Mezarlığı yada diğer adıyla “Azizlerin Kilisesi” bir Çek şehri olan Kutná Hora’daki mezarlıkta yer alan bir kilise. Burayı özel kılan şey ise tasarımında gerçek kemiklerin kullanılmış olması. 1400 yılında mezarlıkta yer kalmayınca dev mahzenli bir kilise inşa edelim demişler. Daha sonrasında ise kilisede kullanılan iskeletler dekorasyon amaçlı temizlenip, beyazlatılmış.

 

Uçurumdaki İsa (Akdeniz ve Florida)

1965 yılında yapılan bir sanat sergisinin parçası olan bu devasa heykellerden üç tane yapıldı ve Akdeniz’de batırıldı. Aynı zamanda yapılan kopyalardan birini de Florida kıyısı açıklarında batırmışlar. Okyanus tarafından kucaklanan ve sıra dışı bir görüntü yaratan bu tablo ise haliyle turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

 

Hoia Ormanı (Pădurea Hoia), Romanya

Paranormal olaylara ilgi duyanlar varsa Hoia Ormanını tanımamazlık etmezler. Sık sık televizyonlara çıkan (vaktiyle kanal D’de falan da çıkmıştı), birçok ufo ve olağan dışı olaya ev sahipliği eden bu mekan tam anlamıyla bir gizem yumağı. Hatta öyle ki fazla kalındığı zaman baş dönmesi, kaşıntı ve yer yer hafıza kaybı bile yarattığı söyleniyor.

 

Overtoun Köprüsü, İskoçya

Kötü bir üne sahip Overtoun köprüsünün girişinde çok dikkat çekici bir levha var. “Tehlikeli, lütfen köpeklerinize sahip çıkın” ne alaka diyecek olursanız, bu köprü köpeklerin favori intihar mekanı. Köprüye gelen köpekler köprünün aynı noktasından aşağıya atlayıp intihar ediyorlar. Rakam o kadar yüksek ki birçok paranormal site ve haberlerinde boy gösterip, meraklı turistlerin uğrak noktalarından biri oluyor.

 

Hayalet Şehir Ordos Kangbashi, Çin

Bir sonraki durağımız Çin. Tıklım tıklım dolu olan bu ülkede “hayalet şehir” olursa haliyle olay olur. Ordos Kangbashi tasarlanırken iki milyon üstü insanın yaşayacağı hayal edilerek tasarlanmış. Ancak maddi sorunlar ve mülk fiyatlarının tuzlu olması sonucunda topu topu yirmi bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Tabi insanın insana rastlayamadığı bu şehirde turistler gayet mutlu bir şekilde keşiflerini yapıyorlar. (Son haberlerde şehrin gelişmekte olduğu falan yazmış ama bunu bakkal Tevfik abiyle uzun uzadıya tartışmak lazım)

 

Aokigahara Ormanı, Japonya

Aokigahara ormanının bir diğer adı da “Mavi ağaçlar düzlüğü” ilginizi çekmediyse o zaman popüler olan ismini söyleyelim “İntihar ormanı” kendini dala asandan, ağaç kavuğuna tıkana kadar birçok insan ölmek için bu ormanı tercih ediyor. Gezen devriyeler, kamera sistemleri ve bölgede yaşayanların “ya oğlum manyak mısın?! arıyorum bak polisi!” demelerine rağmen hala popüler bir mekan olmayı sürdürüyor. Aman turistim ben diye gidip sakata gelmeyin, bir tanıdıkla falan gidin de olmadı onunda başı yansın.

 

Haçlar Tepesi (Kryžių kalnas), Litvanya

Haçlar tepesi her ne kadar mezarlığı andırsa da aslında Katoliklerin Hac mekanı. İnanışa göre buraya bir haç astığınız zaman dileğiniz kabul oluyor. Efsaneye göre vaktinde köylünün teki çok hasta olan kızı için gidip buraya bir haç bağlamış, kız iyileşince bunu gören ahali günümüze kadar modayı devam ettirmiş.

 

Bomarzo Bahçesi (Sacro Bosco), İtalya

1548-80 yılları arasında Park Dük Pier Franceso Orsini’nin emriyle içinde Kerberostan, Afrodite ve Herküle kadar uzanan heykellerle donatılmış bir park inşa ediliyor. Yeraltı dünyasına (cehennem) uzanan girişi olduğu düşünülen park yüzlerce yıl boyunca terk edilmiş bir şekilde varlığını sürdürdükten sonra 1954 yılında isim değiştirip “Canavarlar Parkı” olarak tekrar sevenleriyle buluşuyor.

 

Poveglia Adası, İtalya

Kötü şöhretiyle nam salmış Poveglia adası işin, İtalya’daki cehennem terimi kullanılır. Efsaneye göre vebaya kapılmış insanların ölmesi için gönderildiği bu ada da huzura kavuşamamış ruhların cirit attığı belirtilir. Tarihi kayıtlara göre 150.000 kişinin öldüğü bu yerde 1922 ile 1968 yılları arasında bir akıl hastanesi yapıldı. Baş hekimin hastaları üzerinde yaptığı insanlık dışı deneylerle nam salan hastane adamın çıldırıp kendisini kuleden aşağıya atarak öldürmesiyle terk edildi ve günümüze kadar bu şekilde kaldı. (Birkaç yıl önce 400.000 euro ya satılan adanın tahmini restorasyon bedeli 16.25 milyon euro olarak tahmin ediliyor.)

 

Darvaza Gaz Krateri (Derweze), Türkmenistan

Cehennem kapısı olarak adlandırılan Darvaza Krateri 1971 yılında yapılan keşifler sırasında yerin çökmesiyle oluştu. Çöküntüden çıkan zehirli gazın bölgedeki köylere zarar vermemesi için ateşe verilen yer jeologların hesaplamalarına göre birkaç güne sönecekti. Lakin 46 yıldır yanmaya devam eden Darvaza Krateri, turistler, fotoğrafçılar ve araştırmacıların uğrak durağı olmaya devam ediyor.

 

Hayalet Kasaba Centralia, Amerika Birleşik Devletleri

1962 de meydana gelen bir kaza sonucu bölge sessiz bir tepeye dönüşüyor. Hatta Silent Hill (Sessiz Tepe) filminin birkaç sahnesi burada çekilmiş… Olay ise itfaiye çalışanlarının çöpleri yakmak için seçtiği yerin terk edilmiş bir kömür madeni olmasından ve alevin kalan kömür damarlarından birine ulaşıp günümüze kadar süren yangına sebebiyet vermesinden oluşuyor. Hala yanan mekan meraklı turist ve fotoğrafçıları uzak tutmaya yetmiyor.

 

Evet efendim, sizler için derlediğim bu rehberinde sonuna geldik. Umarım okurken, benim yazdığım kadar eğlenmişsinizdir. Gününüzün gönlünüzce geçmesi dileğiyle.

Written by haydutkedi

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Şırnak’ta 13 Askerimizin Şehit Olduğu Helikopter Kazasıyla İlgili Akıllara Takılan Sorular ve Cevapları

Çağatay Akman’ın ‘Gece Gölgenin Rahatına Bak’ Şarkısının Müziğinden Sonra Sözlerinin de Çalıntı Olduğu Ortaya Çıktı