in

Sokak Hayvanları İçin Kış Aylarında Yapabileceğiniz 13 Hayat Kurtarıcı Yardım

Her ne kadar bizler olumsuz havalarda ve kış aylarında, çeşitli problemleri yaşıyorsak, aynı durumda can dostlarınız olan sokak hayvanları için de geçerlidir. Birbirinden renkli karakterlere, özelliklere ve yaşam şartlarına sahip olan kedi, köpek, kuş, tavşan veya hamster gibi hayvanlarınızın kış aylarında rahat etmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve kurtarıcı olan 13 adımı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Kutudan evler yapın

Poşetlerle saracağınız karton kutudan evlerin, yağmurdan veya diğer hava olaylarından koruyacağını unutmayın.

2. Sıcak su koyun

Soğuk havalarda, soğuk suların kısa sürede donma yapacağını unutmamalısınız. Bu nedenle daha ılık veya sıcak olmasına özen gösterebilirsiniz. Sık sık kontrol ederek, susuz kalmalarını da önleyebilirsiniz.

3. Suyuna vitamin damlatın

Veterinerler aracılığıyla hangi vitamini damlatmanız gerektiğini öğrendikten sonra, içeceği suya birkaç damla damlatmanız, bağışıklık sisteminin kötü etkilenmesini önleyecektir.

4. Her öğün besleyin

Nasıl olsa bir başkası da gelip besler diye düşünmek yerine, imkanlarınız el verdiği sürece ve sık sık öğünlerle beslemeye çalışabilirsiniz. Çünkü öğün kaçırdıklarında hayati tehlikeyi yaşayabilirler.

5. Kuşları besleyin

Dışarıda kış aylarında zor durumda kalacak olan hayvanlar arasında kuşlar da bulunmaktadır. Uygun yerlere ekmekleri asmak veya pet şişelerin içerisinde buğdayları koymak da kurtarıcı bir yardım olacaktır. Dilerseniz yüksek bir ağaç dalına, dilerseniz de kuşların gelebileceği zeminlere bunu yapabilirsiniz.

6. Hasta hayvanları unutmayın

Sokak ortasında hasta bir vaziyette bulunan hayvanlara sırtınızı dönüp gitmeyin. Hemen bir veterinerle görüşün ve sağlığına kavuşmasını sağlayın. Üstelik fiyat konusunda sizlere asla sorun çıkarmayacaklardır, dilerseniz barınaklardan bu konuda bilgi ve destek alabilirsiniz.

7. Evinizin kapılarını açın

Eğer durumunuz müsaitse, sokakta görüp de ihtiyacı olan köpek veya kedileri sahiplenebilirsiniz. Bu durumda sizin için de ne kadar iyi olacağını görmenizi tavsiye ediyoruz.

8. Kasapla iletişime geçin

Mahallenizde kasaplar varsa, günün sonunda atacakları parçaları alabilir ve sevimli hayvanları besleyebilirsiniz.

9. Kaputu kontrol edin

Araçlara bindiğinizde kaputlara birkaç parmak darbesiyle vurduğunuzda, eğer ısınmak için girmiş olan kediler varsa, hayatlarını kurtarabilirsiniz.

10. Barınaklara destek olun

Maddi ve manevi olarak desteğinizi esirgemediğinizde ve ihtiyaçların karşılanmasına yardım ettiğinizde, çok daha fazla sevimli dostlarımızın faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

11. Barınakların telefonlarını kaydedin

Daima yanınızda bulunacak şekilde barınakların telefonlarını kaydetmeniz, ani durumlarda irtibata geçmeniz için faydalı olacaktır.

12. Yuva sahibi olmalarını talep edin

Bu konuda bulunduğunuz bölgenin belediyesi ile irtibata geçerek, belirli noktalara hayvan barınakları veya beslenmesi için kapların konmasını sağlayın.

13. Battaniyelerinizi paylaşın

Battaniyelerinizi veya eski kıyafetlerinizi atmak yerine yuvaların içerisine yerleştirebilir ya da barınaklara bağış yapabilirsiniz.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Son Zamanların En İyi En Yaratıcı 9 Duvar Yazısı

Arif V 216’dan Zeki Müren ve Erşan Kuneri Sahneleri Yayınlandı