in

Şehir Hayatını Terk Edip Doğal Yaşama Geçmeyi Başaran 15 Ünlü İsim

Günümüzde yaşayan herkesin hayali artık şehrin kalabalığından mümkün olduğunca uzak, yeşile ve masmavi denize yakın bir yerlere yerleşmek. Eskiye dönmek, ekip biçmek toprakla daha çok uğraşmak günümüz koşullarında daha cazip geliyor. Ama tabi ki cesaret isteyen bir hareket biraz da. Şimdi sizlerle hayallerini bu yönde gerçekleştirebilen 15 ünlü ismi sizlere sunuyoruz.

1. Yılmaz Erdoğan

yilmaz-erdogan

Yıl 2005’i gösterdiğinde aniden organik bir yaşam biçimine sahip olmak isteyip ve ofisinin bir bölümünü bahçeye dönüştürerek, toprağa dokunan Yılmaz Erdoğan, 2014 yılında çiftlik kurmak için Köyceğiz’de bir yer satın aldı. Ünlü oyuncu ve yönetmen film platosu haline getirdiği ve ekip biçtiği bu çiftlikte yaşamaya başladı.

2. İrem Çağıl

irem-cagil

Bizler onu geçen sene 3,5 yaşındaki kızıyla çıktığı Kuzey Avrupa bisiklet turundan hatırlasak da İrem Çağıl da 2015 yılında eşi ve kızıyla Muğla’nın bir köyüne yerleşip, kendi yaşam ve çalışma alanlarını kendileri kurdular. Kendi istedikleri ürünleri yetiştirmeye başladılar. Cesareti bilgisi ve donanımıyla pek çok insana örnek olarak bu tarz bir girişimin istedikten sonra yapılabileceğini gösterdiler.

3. Birhan Erkutlu ve Tuğba Günal

tugba-gunal

2005 yılında Antalya’nın Alakır Vadisi’ne yerleşen ve burada satın aldıkları arazide kendilerine yeni bir yaşam biçimi oluşturan Birhan Erkutlu ve Tuğba Günal da basitliği ve minimalizmi seçenlerden.Atık ve doğal malzemelerden ev yaptılar, gıdalarını kendileri ürettiler, enerjilerini güneşten sağladılar.

4. Hayko Cepkin

s-0c47ffbb6d07ee933c9923355998f808a646ffdd

Şimdilerde kurulma aşamasında olan çiftliği ile ilgilenen Hayko Cepkin’in macerası ise 2015 yılında Şirince’de bir kamp alanı kurup turizm sektörüne atılmasıyla başladı. Macera sporlarına olan ilgisiyle da tanıdığımız ünlü şarkıcının hayvan dostlarımız için olan yeni projesini heyecanla bekliyoruz.

5. Burcu M. ve Hüseyin Şen

ezgif-com-webp-to-jpg

2014 yılında İstanbul’dan çok uzaklaşmak yerine, Beykoz’dan bir arazi alıp ve bir barınak kuran çift köyde ürettikleriyle ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Çift aynı zamanda tedaviye ihtiyacı olan hayvanlara yardımcı oluyor ve onları sahiplendirmeye çalışıyor. Hiçbir karşılık beklemeden bunu yapan ve bu şekilde mutlu olan Burcu ve Hüseyin’le gurur duyuyor ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

6. Nejat İşler

nejat-isler

Geçirdiği birçok hastalık ve hızlı yaşam temposuyla birçok değerli filmden tanıdığımız Nejat İşler, 2011 yılında Gümüşlük’e yerleşti. Ünlü oyuncu sadece iş amaçlı olarak İstanbula dönüyor.

7. Başak Tahmazoğlu

basak

Doğma büyüme İstanbullu olan Başak Tahmazoğlu, şehrin kalabalığından ve yoğunluğunun verdiği yorgunluktan yoruldu ve memleketi Ortaca’ya döndü. Kendi ürünlerini yetiştirmeye başlayan genç çiftçi, solucan gübresi üretiyor.

8. Atilla Saral

atilla-saral

Eski manken ve oyuncu Atilla Saral, lüks evini ve arabasını satarak 2011 yılında Kazdağları’na yerleşti. Ünlü oyuncu eşi İnci Türkay ve oğlu ile İstanbul’da yaşarken, daha sonra bir konteynere yerleşen Atilla Saral, aynı zamanda Asos’ta bir beach işletiyor.

9. Mustafa Külür

mustafa-kulur

Kaymakamlıktan aldığı 15 bin liralık destek kredisiyle kendisine bir mantar tesisi kuran Mustafa Külür, bu bölgede kentte köye göçün önünü açtı.

10. Kıraç

kirac

20 seneyi aşkın müzik kariyerinde birçok başarılı işe imza atan Kıraç, eşi Ayşe Şule Bilgiç ve çocukları Iraz Elif ve Çağrı Manas ile yılın belirli dönemlerinde satın aldıkları çiftlikte yaşıyor. Kredi çekerek Beykoz’a bağlı Ali Bahadır Köyü’nde çiftlik satın alan ve karavanlarıyla her yeri gezen aile, inek, tavuk, ördek ve hindi besliyor. Çiftlik arazisi sit alanı olduğu için ev kuramayan Kıraç, bu nedenle karavanda kaldıklarını şöyle anlatıyor: “Karavanda yaşamak çok zahmetli ama yazın kaldığımızda keyifli oluyor. Eşim ve çocuklarla birlikte güneşin doğuşunu, karanlık çöktüğü zaman ise yıldızları seyretmek paha biçilemez. Burada elektrik olmadan yaşıyoruz. Küçük ama şirin bir ortam söz konusu.”

11. Vahap Şatır ve Özlem Dilara

vahap

Avukat Özlem Dilara ve pilot Vahap Şatır, konforlu hayatlarını ve devam eden işlerini bırakıp, sonrasında Fethiye’de bir TaTuTa çiftliğinde gönüllü olarak çalıştı. Başka bir hayatın mümkün olduğunu düşündükleri için bu yola çıkan çift, bunu deneyimleyen insanlarla iletişime geçtikten sonra iyice cesaret bulup karar vermeleriyle yeni hayatlarına ilk adımlarını attılar.

12. Ege

ege

1990’lı yıllarda yaptığı parçalarla ünlü olan Ege, Güvercinlik’e taşınıp kendisi için ağaçtan bir ev inşa ettirdi.

13. Eda Girgin ve Selçuk Aslan

eda

Şehir hayatının yoğunluğu ve sıkıntılarından yorulmuş Eda Girgin ve Selçuk Aslan gündüzlerini Kırklareli’ndeki inşaat şantiyesinde çalışarak, kalan vakitlerinde ise toprağı ekip biçiyor ve hayvanlarıyla ilgileniyorlar.

14. Zeynep

zeynep

 “Ah Memedim”  şarkısıyla bildiğimiz ve bir döneme adını yazdıran şarkıcı Zeynep ise Bodrum’da bir okulda müzik öğretmenliği yapıyor.

15. Burak Hakkı

burak-hakki
Eski manken Burak Hakkı, oğlu doğduktan sonra organik yaşama merak sardı ve şehrin gürültüsünden kurtulmak amacıya Gelibolu’ya taşındır. 35 bin metrekarelik arsasında doğal gıdaların üretimini yapıyor ve toprakla uğraşmaya, ekip biçmeye bayılıyor.

Kaynak

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Askeri Deha Sun Tzu’dan Hayatınıza Rehberlik Edecek 6 Özlü Söz

Temiz Yürekli Büyük Bir Düşünür; Krishnamurti’den Sevgi Ve Yaşam Üzerine 9 Enfes Söz