in ,

Sadece Gerçekten Güçlü İnsanların Kaldırabileceği 3 Acımasız Hayat Gerçeği

Bazen olaylara iyi tarafından bakmak güzeldir. Ancak bazense işler bizi hayatın gerçekleriyle yüzleşmemiz gereken noktalara sürükler. İşte bu noktalarda güçlü insanlar ve diğerleri ayrılırlar. Diğer insanların kafalarını kuma gömmeyi tercih edip görmezden geldiği bu durumları güçlü bireyler çoktan sindirip, yüzlerinde bir gülümsemeyle yollarına devam etmektedirler… Hayatın görmezden gelinen yönleriyle yüzleşecek cesarete sahip olmak zor iştir. Peki nedir bu gerçekler? Sayısızlar belkide, ancak 3 tanesi var ki, genç yaşta farketmeniz sizi olduğunuzdan çok daha güçlü kılacaktır;

 

1. Etrafınızdaki kimse için sandığınız kadar önemli değilsiniz.

Harika bir karaktere, inanılmaz bir mizah anlayışına, dahiyane bir zekaya sahip olabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, kimse sizi “o kadar da” umursamıyor! Sadece sosyal bir canlı olmamızdan kaynaklı yürüttüğümüz içsel mekanizmalardan ötürü birbirimizi dinliyoruz. Kulağa acımasız gelsede, yaptığımız tek şey karşılıklı olarak etrafımızdaki insanların egolarını okşamak hepsi bu…

 

İnsanlar hayatlarının tümü boyunca yalnızlık kavramından ölesiye kaçarlar. Onunla yüzleşmemek için arkadaş, eş, sevgili edinip çevrelerine dizdikleri bu kişileri sosyal anlamda sürekli olarak tatmin ederler. Çok basit ve hızlı bir örnek vermek gerekirse genç bir kız kendi güzelliğini başka bir kızla kıyasladığında, bu durumu öncelikli olarak en yakın arkadaşlarına açar. En yakın arkadaşları ise diğer kızı daha güzel bulsalar dahi, tartışmasız olarak kendi arkadaşlarının daha güzel olduğunu söyleyeceklerdir.

 

Burdaki yalan oyununun sebebi aslında dolaylı olarak geleceğe yapılan bir yatırımdır. Bunu yaparız çünkü aynı şekilde karşımızdaki kişininde zamanı geldiğinde bizi istediğimiz doğrultuda tatmin edeceğini, bizi övüp egomuzu okşayacağını biliriz. En iyi arkadaşların birbirlerini sürekli övmesi bu nedenledir.  Yani her şey yazılı olmayan bir sözleşme ile bellidir. Bu noktada şunu kabul etmek gerekir ki, en iyi arkadaşınız sizi en çok seven değil, en çok yağlayan arkadaşınızdır…

 

2. Dünya size hiçbir şey borçlu değil.

İnanılmaz yeteneklere, harika bir içgörüye, süper bir karaktere sahip olabilirsiniz. Ancak sizi üzecek bir haberim var; Bunların hiçbiri kimsenin umrunda değil! İnandığınız yetenek ve değerleri ortaya çıkarıp insanların dikkatini kazanmadığınız sürece olduğunuz yerde sayıp duracaksınız. Dünyanın en iyi sesine sahip olabilirsiniz ancak evinizin salonunda şarkı söylemeye devam ederek bir ses sanatçısı olma hayali kuramazsınız.

 

Bugün toplumumuzda hakim olan “kimse elimizden tutmuyor ki”  kafa yapısının sonu kaçınılmaz olarak başarısızlıktır. Oyuncu olmak isteyen, biri tv’de gördüğü oyuncuları eleştirerek onlardan daha iyi olduğunu söylemekte, kitapları seven bir başkası çoğu yazardan daha iyi yazabileceğini iddia etmekte herkes kendisine bir fırsat verildiğinde harikalar yaratacağını düşünmekte ve bu durumdan şikayetçi… Şunu tekrar hatırlatmama izin verin; Kimsenin umurunda değilsiniz ve kimse kapınızı çalıp hayatınızın fırsatını ayaklarınızın önüne sermeyecek!

 

Eğer bir şeyi istiyorsanız onu elde etmek için o doğrultuda çalışmaktan başka hiçbir çareniz yok. Sürekli yaptığınız şeyleri tekrar ederek ve bulunduğunuz yaşam döngüsünü kırmaya dahi cesaret edemeden, başınıza harika şeylerin gelmesini ve yeteneklerinizin takdir görmesini beklemek, lotodan çıkacak büyük ikramiyeyi beklemekle aynı şeydir.

3. Yalnızsınız.

Etrafımıza ne kadar çok insan toplarsak toplayalım, Facebook’ta ne kadar çok arkadaş eklersek ekleyelim, İnstagram’da ne kadar çok takipçi elde edersek edelim, gece yastığa başımızı koyduğumuzda kendimizle başbaşayız. Yanınızda sizinle uyuyan bir hayat arkadaşınız olsa dahi bu durum değişmez, çünkü herkes kendi zihninin içinde tek başınadır. İşte bu yüzden sessiz karanlıkta kaçınılmaz olarak başbaşa kaldığınız o kişiyi yani kendinizi sevin. O sizin gerçek en iyi dostunuzdur. Başınıza ne gelirse gelsin sizinle olacaktır.

 

Yalnızlıktan korkmamak size hayatın dışından bir gözlemci perspektifi verecektir. Yalnızlığınızla barışık olduğunuz zaman diğer insanları mahveden ve onların hayatlarında büyük öneme sahip bazı sorunların, aslında ne kadar da basit şeyler olduğunu görmeye başlayacaksınız. İnsanların yalnız olmamak adına yaptığı çoğu şeyin aslında kendi gelişimlerinin önündeki engelleri oluşturduğunu gördüğünüzde bu tuzaklara dikkat ederek sosyal hayata daha doğru bir şekilde uyum sağlayabileceksiniz.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Hayatımın Aşkı Güneşim ve Akbabalar

10

Global Markaların Göz Kanatan Türkçe Karşılıkları