in ,

Öz Güveni Yüksek İnsanları Sıradan İnsanlardan Ayıran 5 Temel Özellik

Öz güven, hayatta harika şeyler başarabilmenin en değişmez parçasıdır. Kendinize ve yeteneklerinize güveniyorsanız, farklı şeyleri denemek ve risk alma olasılığınız daha yüksektir.Ayrıca öz güveni yüksek insanlar toplum içerisinde daima fark edilirler ve birer çekim merkezidirler. Peki tam olarak öz güvenli insanları diğer insanlarda ayıran şey ne?

1. Gülümserler

Gülümsemek genellikle hafife alınan bir olgudur. Size kendinizi mutlu hissettirir; bu da vücudunuzun geri kalan bölümüne pozitiflik kazandırır. Ancak gülümsemenin göz ardı edilen başka bir etkisi vardır. Diğer insanlar gündelik hayatlarında, sıradan işlerini gülümseyerek halleden insanlardan etkilenirler. Etrafınızdaki özgüveni yüksek insanlara bakarsanız hemen hepsi gülümsemekten çekinmeyen insanlardır. Kahve alırken, market sırasında ya da kısa bir konuşma esnasında takınılan pozitif tavır ve gülümseme bariz bir öz güven sembolüdür.

2. Başkalarını Cesaretlendirirler

Öz güveni az olan insanlar genellikle kendilerinde eksik olan bir şeyler olduğunu düşünürler ve bu yüzden diğer insanların artı yönlerini ön plana çıkarmaktan veya onları cesaretlendirmekten geri dururlar. Ancak öz güveni yüksek insanlar ise bunun tam tersi olarak kendi yeteneklerine ve kapasitelerine güvenirler ve kolaylıkla bir başkasını övebilir ve daha fazlası için onları cesaretlendirebilirler. Öz güveni yüksek insanların en belirgin özelliklerinden biri olarak başkalarını cesaretlendirmeyi sayabiliriz.

3. Anlaşılır Ve Pozitif Bir Vücut Dili Kullanırlar

Pozitif vücut dili yalnızca başkalarının sizi nasıl gördüğünü değil, aynı zamanda nasıl hissettiğinizi de etkiler. Gülümsemeye benzer şekilde, göğsünüzü hafifçe havaya kaldırmak ve daha dik durmak kadar basit bir şey dahi size kendinizi daha öz güvenli hissettirecektir. Bir daha ki sefere stresli bir durumdaysanız, duruşunuzu düzeltin ve ayaklarınızın zemine sıkıca bastığını hissederek dik durun. Bu size kendine güvenen bir imaj çizmeniz konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

4. Kendinlerinden Bahsetmeye İhtiyaç Duymazlar

Kendine güvenen insanların bir diğer belirgin özelliği ise kendileri hakkında yeri gelmediğince konuşmamalarıdır. Etrafınızdaki insanları bir süzgeçten geçirin. Bir konu konuşulurken lafı dolandırarak bir şekilde kendilerine bağlayan kişiler olduğunu farkedeceksiniz. Bu durum bir özgüvensizlik belirtisidir. Kendine güvenen insanlar, sahip oldukları her fırsatta kendileri hakkında konuşma ihtiyacı duymazlar. Evet  her insan duyulmak ister, ancak kendini kanıtlamak için olur olmaz her konu içerisinde kendilerine bir bağ oluşturma çabasına girişmek büyük bir öz güven eksikliğinin işaretidir. Ayrıca etrafınızdaki insanlar sizi bir süre sonra bu huyunuz yüzünden itici bulmaya başlayacaktır.

5.Dinlerler

Gerçek bir dinleyici olmak karşınızdaki insanları tahmin edemeyeceğiniz derecede etkiler. Öz güvenli insanların belirgin özelliklerinden biride iyi birer dinleyici olmalıdır. Etrafınızdaki insanları inceleyin, hatta kendi çevrenizi inceleyin. Derdinizi anlattığınız kişiler çoğunlukla kendi iç dünyaları gelişmiş öz güvenli kişilerdir. Kimse ön yargılı olacak ya da anlattığı şey için onu küçük görecek birine bir şeyler anlatmak istemez. Bu konuda öz güvenli kişilerin fark yarattığı en büyük nokta ise hiç bir zaman anında cevap verme dürtüsü içerisinde olmamalarıdır. Öz güvenli insanlar hemen cevap verebilmiş olmanın doğru cevap verebilmiş olmaktan daha önemli olmadığının farkındadırlar.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Öğrendiğinizde Ufkunuzu Açacak 20 Bilgi

Yalnızlığın En İyi Öğretmen Olduğunu Gösteren 12 Gerçek