in ,

Olası Büyük İstanbul Depreminde Gerçekleşmesi Mümkün 10 Senaryo

İstanbul’da deprem kaçınılmaz. Uzmanlara göre en geç 2030 yılına kadar bu depremin olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Peki uzmanların bilimsel olarak neden İstanbul’da deprem beklediğiyle ilgili bir fikriniz var mı? Ya da başka bir deyişle neden Bolu’da, Düzce’de veya Bursa’da deprem beklenmiyor? Sebebi çok basit: Tarih, jeofizik ve istatistik bilimleri, İstanbul’da depremin olacağına dair çok net deliller ortaya koyuyor. Her 250 yılda bir kendini İstanbul’da hatırlatan büyük depremlerin en sonuncusunun 1766 yılında gerçekleştiğini düşünürsek, aradan geçen zamanı tükettiğimizi ve hatta aştığımızı fark etmemiz zor olmayacak. Daha da kötüsü 1999 yılında meydana gelen Düzce depreminden sonra ortaya çıkan enerjinin İstanbul segmentinde birikmiş olması. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında yaklaşık olarak 7.2 ile 7.6 arasındaki büyüklükte bir depremle karşılaşmamız an meselesi. İşte böyle bir depremde muhtemelen gerçekleşecek senaryolardan bazılarını sizler için derledik.

1. Deprem Anı


 

Son dönemde hız kazanan kentsel dönüşüm projelerinin faydasını tam bu zaman da göreceğiz. İnanın, kentsel dönüşüme girmiş veyahut güçlendirilmiş binalar ile yıllardır bir çivi bile çakılmamış binaların farkını çok net hissedeceğiz. Her ne kadar bu konuda iyiye gitsek de kağıt gibi yıkılan evler, harabeye dönmüş mahalleler görmemiz şaşırtıcı olmayacak.

2. Depremden Birkaç Saat Sonra


 

Olası bir elektrik kesintisi ve cep telefonlarının çalışmaması nedeniyle ciddi bir kaos yaşanacak. Medya yayınları aksayacak. İyi niyetli olsalar bile depolar, mağazalar, marketler ürün yetiştirmekte zorlanacak. Ölü sayısı tahmini olarak 25-30 bin civarında olsa da, depremi takip eden yangınlar ve suç oranın artması ile bu sayı daha da yukarılara çıkabilir. Ulaşım ise, deprem dolayısı ile yıkılan köprüler ile berbat olan yollardan mütevellit kitlenmiş olacak.

3. Depremin ilk gecesi


 

Yaklaşık 20 milyon nüfusu olan bir şehri elden doyurmak imkansız olduğundan, hırsızlık veya yağmacılık gibi olaylar yaşanacak. Çoğu aile endişeli bir şekilde İstanbul’dan kaçmaya çalışırken, bir o kadar insan da İstanbul’a girmeye çalışacak. Kaos, kargaşa ve düzensizlik birbirini izleyecek. Şayet deprem kış aylarında meydana gelmişse donarak ölümlerle de karşılaşmak mümkün olacak.

4. Depremin ikinci günü


 

Bilgi dezenformasyonu başlaması ile ölü ve yaralı sayısında net bilgilere ulaşılamayacak. Depremden sonra ne yapacağını en iyi bilen iki kurum: TSK ve AKUT kurtarabildiği kadar insan kurtarıp, hastanelere ulaştıracak. Buna rağmen şehre ağır bir ölü kokusu hakim olacak. Bir yandan şehrin elektriği geri getirilmeye çalışılırken diğer yandan ise temel ihtiyaçlar için de önemli adımlar atılacak.

5. Depremin ilk haftası


 

Su stokları azalacağı için su büyük bir problem haline dönüşecek, yurt genelinde çeşitli kampanyalar yapılıp özellikle Anadolu halkından daha fazla yardım gelmesi beklenecek. Gönüllü olarak gelmiş, doktorlar, hemşireler, askerler, kurtarma ekipleri canla başla mücadele edip, son bir kez daha enkaz altında yaralı arayacak. Diğer devletlerin yardımları kabul edilecek, normal şartlarda düşman olarak görülen devletler ile insanlık köprüsü kurulacak.

6. Depremin ikinci haftası


 

Türk ekonomisi büyük zarar görecek, tahmini olarak 50 milyar dolar gibi zarar açıklaması gelebilir. Temel gıda da malzeme fiyatları sabitlenecek, TSK tarafından yönetilen afet bölgelerinde ise karneyle ekmek dağıtımı yapılacak. Şehre hakim olan ölü kokusu dağılmaya başlayacak ve İstanbul rahat bir nefes alacak.

7. Depremin ilk ayı


 

Yavaş yavaş kendini toparlamaya başlayacak İstanbul’da yıkılmış binalar, harabeye dönmüş mahalleler detaylı bir şekilde elden geçirilecek. Bazı mahalleler ise hayalet şehir havasına bürünecek. Ekonomi çökmüş olduğu için birçok konuda sıkıntılar daha net bir şekilde gün yüzüne çıkacak. Zarar gören bazı devlet kurumları ve hastaneler onarılacak, yapılabilirse ilaç takviyesi yapılacak.

8. Depremin üçüncü ayı


 

Ağır aksak çalışan elektrik ile akıp akmayacağı belli olmayan su, şehre tam olarak verilmeye başlanacak. Şehir suyuna karışacak pislik arındırılacak, hastalıkların bir nevi önüne geçilecek. Tüm yurtta sorun haline gelen gıda üretiminde ise tarıma önem artacak fakat yeterli zaman bulunamayacağı için ithalat ile bu soruna çözüm aranacak.

9. Depremin birinci yılı


 

Özellikle Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya araçlarından insanlar ulaşabildiklerine ulaşacaklar, ulaşmadıklarını ise öldü kabul edecekler. İstanbul genelinde depremde hayatını kaybeden insanlar için kimsesizler mezarlığı kurulacak. Bozulan ekonomiyle birlikte bazı kurum ve kuruluşlar küçülmeye hatta kepenk kapatmaya kadar gidecek.

10. Yaşananlardan sonra


 

Tüm bu yaşananlardan sonra ülkenin atlattığı trajedi çok net anlaşılacak. Depremde hayatını kaybeden insanlar, yurt dışına çıkan insanlar veya şehri terk edip köyüne giden insanlar ile birlikte İstanbul’un nüfusu oldukça azalacak. İstanbul’un tüm ekonomik, turistik ve endüstriyel yönü uçacak, insanüstü çabalar ile geri getirilmeye çalışılacaktır. İstanbul’un yaşadığı bu korkunç deneyimle beraber Ankara ve İzmir’in Türkiye’nin yeni mega kentleri olarak ön plana çıkması oldukça muhtemel.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
10

Global Markaların Göz Kanatan Türkçe Karşılıkları

Aşk Acısının Ölümcül Olabileceğini Kanıtlayan 4 Hüzünlü Hikaye