in

Kıyamet Günü Geldiğinde Sağ Kalacak 6 Canlı

Dinler tarihinde ve farklı efsanelerde kendine yer bulan kıyamet, hala birçok insanın merak ettiği konulardan biri. Kıyamet günü ve sonrasında yaşanacaklar, geçmişten günümüze çok sayıda filme ve kitaba konu oldu.

Her ne kadar kıyamet anında ne yaşanacağını bilemesek de hangi canlıların ayakta kalabileceği bilgisine sahibiz. Birbirinden farklı özellikleri ile dış etkenlere dayanıklılık gösteren 6 canlı, realclear.com sitesinin verdiği bilgilere göre, kıyamet günü geldiğinde tüm ihtimallere rağmen sağ kalmayı başarabilecek.

Kıyamet Günü Sağ Kalacak 6 Canlı

1. Su Ayısı (The Tardigrade)

Milimetre uzunluğunda, bölünmüş canlı olan su ayısı (tardigrade) akla gelebilecek her türlü durumda hayatta kalmayı başaran ender türler arasında. Sıfırın altı ya da üstündeki sıcaklık, atmosfer basıncının 1,200 katı, susuz geçebilecek 10 yıl, radyasyonun 1,000 katı gibi akla gelebilecek en uç örnekler, su ayısı için sıradan durumlar. 2007 yılında uzaya gönderilen su ayısının hiçbir etki olmadan dünyaya geri dönmesi, bu türün ölümsüzlüğünü kanıtladı.

2. Himalaya Zıplayan Örümceği (The Himalayan Jumping Spider)

Şeytan kurdunun yaşam koşullarının tam tersini gösteren Himalaya Zıplayan Örümceği, deniz seviyesinden 4,1 mil yüksekte yaşayabiliyor. Bu tüm diğer canlı türlerinden daha yüksekte yaşamak anlamına geliyor. Güçlü dağ rüzgarlarının sürüklediği küçük böceklerle beslenen bu örümcek türü, dondurucu soğuk ve düşük atmosfer basıncına karşı dayanıklı. Uzun süre yiyeceksiz yaşama da alışkın.

3. Ölümsüz Deniz Anası (The Immortal Jellyfish)

Yaşlanma etkilerini tersine çevirip gençleşme özelliği taşıyan Ölümsüz Deniz Anası‘nın bu konuda bir limiti bulunmuyor. Gençlik dönemine döndükleri andan itibaren av olmaya ve hastalıklara karşı savunmasız olan bu hayvanların hiç yaşlanmıyor olmaları onları farklı kılıyor.

4. Kırmızı Düz Kabuklu Böcek (The Red Flat Bark Beetle)

Alaska ve Kanada’nın kuzeyinde yaşayan Kırmızı Düz Kabuklu Böcek (The Red Flat Bark Beetle), salgıladığı antifiriz sayesinde -150 derece soğukta bile kanının kristalleşmesini engelliyor. Kanında bulunan gliserol maddesinin donmayı engellediği tespit edilen bu böcek yaşadığı doğal ortama uyum sağlamayı başarmış.

5. Pompei Kurdu (The Pompeii Worm)

Derin denizlerde bulunan Pompei Kurdu, okyanus diplerindeki termal hava kanallarında yaşıyor. Kuyrukları bu hava kanalının içindeyken, kafaları avlarını yakalamak için dışarıda görevini yerine getiriyor. Bu durumda vücutlarının iki kısmı arasında 100 dereceye yaklaşan bir ısı farkı yaratan Pompei Kurdu, hiçbir olumsuzluk hissetmiyor. Bu dayanıklılığın vücutlarında taşıdıkları bir bakterinin sağladığı yalıtımdan kaynaklandığı düşünülüyor.

6. Şeytan Kurdu (The Devil Worm)

Bir tür yuvarlak kurt olan Şeytan Kurdu, 2011 yılında yeryüzünün 2,2 mil altında keşfedildi. Tamamen karanlık ortamda yaşayan, 12,000 yıllık suyu içen ve basit bakterilerle beslenen şeytan kurdu, ezilme, oksijensiz ortam ve yüksek ısıya dayanıklı.

Bilim, her geçen gün, yeni bilgilerin ortaya çıkmasına aracılık ediyor. Merak ve keşif duygusuna hitap eden ilginç bilgiler, yeni soruları da beraberinde getiriyor.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /var/www/vhosts/bilmiyomusun.com/httpdocs/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1022

İzlerken İstanbul’dan Kaçıp Gitme İsteğinizi Tavan Yaptıracak Bir Beyaz Yakalı Videosu

Game of Thrones’tan Öğrenilmesi Gereken 5 Ekonomi Dersi