in ,

Dünya Çapında Meşhur Olan İlk Türk İnternet Fenomeni: İnternet Mahir

Mahir Çağrı, namıdiğer “İnternet Mahir”, 1999 yılında açtığı kişisel web sitesiyle çok hızlı bir biçimde tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi.

Dönemine göre normal kabul edilebilecek basit bir tasarım, hafif kırık bir İngilizce ile kurulan bu sitede samimiyet vardı. Mahir Çağrı, gündelik yaşamından koyduğu fotoğraflarla, ‘Türkiye’ye gelirseniz sizi beklerim, evimde ağırlarım’ yazdı, masa tenisi oynarken, akordeon çalarken çekildiği fotoğraflarını koydu.

16 yıl önce açtığı ikissyou.org adlı sitesine, yüz binlerce ziyaretçi geldi!

O dönemler henüz Facebook, Twitter ve Youtube dahi yokken, İnternet Mahir Google Lansmanlarında ön plana çıkmış ve kendisini Dünya çapında tanınır bir hale getirmeyi başarmıştır. mIRC ve ICQ dönemlerinde meşhur bir hale dönüşen İnternet Mahir, bir dönem aylık 1 milyona yakın ziyaretçiyi kendi bünyesinde ağırlamıştır. 1999 – 2000 dönemlerinde ise Türkiye’de aktif internet kullanıcı rakamı ise 1 milyon 750 bin civarıydı! Yani bu rakam, Türklerin yanı sıra yabancı ülkelerde de ne tür bir fenomenlik kazandığının tam anlamıyla göstergesi!

Forbes tarafından 2000’de en çok tanınan 100 adam arasına girdi!

İnternet Mahir, bir anda yakaladığı bu popülerliği ise hala isimlendiremiyor. 4 yıl önce Hürriyet’te Ayşe Arman ile yaptığı röportajda şu sözleri söylemiştir:

“Bir anda telefonum kilitlendi. İnanılmaz bir trafikti! Rusça, Çince, İngilizce, Almanca, İtalyanca konuşan ve çoğunluğu kadın olan binlerce kişi beni aradı. Her arayan Mahir sen misin? Diye soruyordu.”

Hatta Amerika’da tarafına bir fan club açılmış, o dönemler ise defalarca kere Amerika seyahatini gerçekleştirmiştir. Yahoo! O dönemler en çok tercih edilen arama motorlarından bir tanesiydi ve hatta İnternet tarihinin en önemli olayları listesinde Mahir’in öpücüğünü 3. Sıraya koymuşlardı! Ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı kayıtlarına göre 1999 / 2000’li tarihler arasında Mahir’in kişisel sitesini tam tamına 3 milyon 173 bin 973 kişi ziyaret etti!

Ikissyou.org hangi amaçla açıldı?

4 yıl önce Hürriyet’te Ayşe Arman’a verdiği röportajda ise siteyi hangi amaçla açtın sorusuna net ve samimi bir cevap vermiştir:

“O dönem sevgili arıyordum. Sadece Türkiye’de değil, bana talip olacak Dünya’nın her bölgesinden kadınları bekliyordum. Milyonlarca kişi bana mail, cep telefonu üzerinden ulaşım ve ICQ gibi kanalları kullanarak ulaşmaya çalışsa da, maalesef ki bir sevgili bulamadım!”

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
13

Rusya’nın Tribün Güzelleri

Bankacıydı; “Bu Stres Çekilmez” Dedi Pazarcı Oldu