in , ,

Facebook Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Rahatsız Edici Gerçek

1. Yüz Tanıma

Eğer arkadaşınız Facebook’ta sizi bir fotoğrafa etiketliyorsa, bu bilgi Facebook’un data yığınına kaydedilir. Facebook’un yapay zekası, sizin yüzünüzü tanır ve sizi bulur. Facebook’un algoritması o kadar iyi ki, sizin kim olduğunuzu %98 ihtimalle doğru tahmin edecektir. Her yeni yüklenen fotoğrafla birlikte, bu konuda kendini daha da fazla geliştirir. Bu konu hakkında asıl merak ve korku uyandıran soru ise, Facebook’un bu özelliği başka şirketlere ya da devlet kurumlarına satıp satmadığıdır…

 

2. Facebook Ne Zaman Nerede Olduğunuzu Bilir

Eğer Facebook Messanger uygulaması sizde yüküyse, konumuzunu kapatmamış olma ihtimalınız bir hayli yüksektir. Eğer Facebook’un nerede olduğunuzu bilmesi sizi rahatsız etmiyorsa, bırakın konumunuz açık kalsın. Fakat sizi takip etmek isteyen birileri, bu uygulama sayesinde nerede olduğunuzu kolayca bulabilir mi? Programcılara göre bu sorunun cevabı evet.

 

Bir programcı Marauder’in haritası adında bir program geliştirmiştir. Bu program sayesinde Faceboook Messanger kullanan bir insanın, nerede olduğunu tam olarak öğrenebilirsiniz. Facebook’un konum özelliği etkisiz hale getirilse bile, bu verileri biriktirmedikleri anlamına gelmemektedir.

3.Facebook Kullanmak Sizi Kötü Hissettirebilir

Facebook kullandıkça kendinizi kötü hissetme ihtimaliniz oldukça yüksek. Sosyal medyayı fazlasıyla kullanmak sizde bir takım sorunlara yol açabilir. Yale Üniversitesi’nin araştırmalarına göre fazlasıyla sosyal medya kullanan insanlarda mental sorunlar görülebiliyor. Başka insanların hayatlarını sürekli olarak incelemek ve onları beğenmek, kendi hayatınızı eksik görmenize ve mutsuz olmanıza sebep olabiliyor.

 

4. Facebook İnsanlarda Yeme Bozukluklarına Sebep Oluyor

Florida State Üniversitesi’nin araştırmalarına göre fazla Facebook kullanan insanlarda yemek bozuklukları görülebiliyor. Amerikan Üniversitesi’ni yaptığı başka bir açıklamaya göre ise kızların birçoğu Facebook’a koydukları fotoğraflardan ötürü vücutlarından memnun değiller. Tekrar anlıyoruz ki, Facebook yüzünden başkalarıyla kendimizi karşılaştırma eğilimimiz oldukça yüksek. Bu durum hiç bir mental sorunu olmayan insanlarda bile yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkabiliyor.

 

5. Facebook Yalnız Olan İnsanların Daha Çok Yalnız Hissetmelerine Yol Açıyor

Psikiyatrist Sudeepta Varma’ya göre Facebook yüzünden sürekli olarak insanların ne yaptığını biliyoruz ve bir şey yapmayan insanlar kendilerini bu sebeple eksik görüyor ve kötü hissetmeye başlıyorlar. Bu sonuca Facebook kullanan 82 yetişkin insan üzerinde yapılan araştırma ile ulaşılmıştır. Buna göre insanların sadece 2 hafta boyunca düzenli olarak Facebook kullanması bile yalnızlık ve yetersizlik hissinin oluşması için yeterli bir süre.

 

6. Facebook Düşündüğünüzden Daha Çok Şey Biliyor

Facebook sizi sürekli olarak meşgul eder. Bunu kullanıcıya birçok veri sunarak başarıyor. Analizler sunarak karşısındaki kullancıyı ölçer ve neye para verip vermeyeceğinden emin olur. Sizin de dikkatinizi çekmiştir, Google üzerinde yaptığınız her araştırma daha sonra Facebook üzerinde karşınıza reklam olarak çıkar. Örneğin dolap fiyatlarına baktıktan 15 dakika sonra Facebook’a girerseniz, karşınıza dolap firmalarının reklamı çıkacaktır.

 

Hatta öyle ki, Facebook sizin para harcama potansiyelinizi bile tahmin ederek kendi algoritması içinde size bir “fiyat” biçmektedir ve bunu reklam yapmak isteyen şirketlere ücretle satmaktadır. Kulağa komplo teorisi gibi gelse de, bu olay İnternet reklamcılığıyla uğraşanlar arasında oldukça yaygın bilinen bir gerçektir ve hatta Facebook kurduğu bu reklam ağına “Audience Network” adını vermiştir. Yani aslında Facebook her bir kullanıcısını fiyat biçerek satışa çıkardığı mallar olarak görmektedir…

7. Facebook Ne Zaman Uyuduğunuzu Bilir

Facebook Messanger sayesinde insanlar en son ne zaman uygulamaya girdiğinizi görebiliyorlar. Yazılım uzmanı Soren Louv-Jansen bu işin derinlerin indi ve arkadaşlarının uyku grafiğini sadece Facebook datalarını kullanarak çıkarmayı başardı. Başka bir yazılımcı ise bunu daha ileri taşıdı ve insanların en son kullandıkları cihazı dahi tespit ettmeyi başardı!

 

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

İnsanların Çok Geç Öğrendiği 5 Önemli Hayat Dersi

7

7 Fotoğrafla Küçük Bir Ülkeyi İşgal Edecek Kadar Silaha Sahip Olan Amerikalı Amca