in ,

Etrafınızdakilerin İlgisini Çekmek İçin 9 Psikolojik Taktik

Etrafımızdaki bazı insanların herkesi kendine çeken açıklanamaz bir çekiciliği vardır. Herkes onlar gibi olmak, onların onayını almak veya onlarla arkadaş olmak ister. İşin ilginç yanı da bu durum onların dış görünüşlerinden kaynaklanmaz.

Başkalarının sizin için “Bunda şeytan tüyü var” demesini sağlayacak 9 kuralı açıklıyoruz.

 

1.Kendine özgü bir imaj

Sadece size özgü bir imajınız olmalı. Hatta tüm detaylar kendine has olmalı. Alakasız insanların bile sizi hatırlamasını sağlayacak olan şey orijinal imajınız olacaktır. İmaj derken güzellikten ya da yakışıklılıktan bahsetmiyoruz. Garibinize gidecek belki ama kendine has olmak çirkin veya kırılgan olmakla da olabilir. Sizi farklı kılan her özelliğiniz, yürüyüş biçiminiz, konuşurken ellerinizi kullanmanız, mimikleriniz, ses tonunuz, iletişim kurma tarzınız veya giydiğiniz bir kıyafet, hepsi sizi akılda kalıcı yapabilir.

Belli detaylarla özdeşleştirilmiş bazı ünlülerin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Charlie Chaplin — bıyık, takım elbise, baston
  • Tilda Swinton — aseksüalite, makyajsızlık
  • Winston Churchill — şişmanlık, puro
  • Joseph Stalin — bıyık, pipo, şive
  • Adolf Hitler — bıyık, hitabet
  • Dita Von Teese — 1940’ların imajı, kırmızı ruj
  • Marilyn Monroe — saç rengi, beni
  • Salvador Dali — bıyık, yüz ifadeleri

2.Büyük bir hayaliniz olsun

Kendine has kişiliğiniz nedeniyle insanların size ulaşması ve takdir etmesi için bir varlık sebebiniz olmalı. Hırslar, amaçlar, bu dünyada değiştirmek istediğiniz bir şey. Mücadele ettiğiniz bir şey. Çünkü hayali olmayan bir insan hikayesi olmayan bir kitap gibidir. O zaman neden okuyasınız ki?

3.Kendinize güvenin

Karizmatik görünmek için kendinize güvenmeniz lazım. Korkmadan karar verin, kendinize güvenin, başkalarından yardım beklemeyin ve fikirlerinizi karşınızdakilerin anlayabileceği şekilde anlatın.

Etrafınızdaki insanlar kendinize olan güveninizi sadece hareketlerinizden değil konuşmanızdan da hissedebilirler. Bu nedenle “tahminimce, umarım ki, belki, muhtemelen” gibi kelimeleri kullanmaktan kaçının.

 

4.Şikayet etmekten vazgeçin

Sürekli şikayet eden birine hayran olabilir misiniz? Tabi ki hayır. Karizmatik insanlar pozitif bir düşünce yapısına sahiptir. Eleştiri yapmaktan, şikayet etmekten ve negatif konulardan uzak durun. Hayatınızda her şey iyi olmasa da, bir konuşmaya başlarken size mutluluk veren konularla başlayın. Sizi dinleyenlere de aynı şekilde mutluluk verecektir.

5.Vücut dili kullanın

Hareketleriniz kendinize olan güveninizi yansıtmalı: kambur durmayın, elleriniz birbirine dolaşmasın veya sürekli bir şeylerle oynamayın, daha fazla gülümsemeye çalışın, karşınızdakinin gözünün içine bakın ve kapalı bir vücut dilinden kaçının.

Genel olarak, kalabalık bir ortamda kendinizi kırmızı halıdaki bir ünlü gibi hayal edin ve öyle davranın.

6.Mükemmel bir hikaye anlatıcı olun

Bir çok insan, her hikayeyi ilgi çekici anlatabilmeyi bir yetenek olarak görür.

Ama bu her zaman böyle değildir. Daha sonradan öğrenilen bir beceri de olabilir. Sadece özgüvenli konuşun. Espri katın, özellikle kendinizle ilgili ironik espriler yapın: kendinizle dalga geçebilme yetisi. Vücut dilini kullanmayı unutmayın, duygusal olun ve pozitif kalın. Her hikayeniz veya espriniz her zaman işe yaramazsa endişe etmeyin

Kişisel hikayelerinizi anlatın. Gerçekten ilginç olduğunu düşünenler hikayenizi başkalarına da anlatacaktır.

 

7.Başka yerlere bakmayın

Biriler konuşurken mutlaka o kişinin gözlerine bakın. Bazen insanın içine işleyen bir bakış binlerce kelimeye bedeldir. Göz kontağı kurmak, karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi, anladığınızı ve onu bir birey olarak kabul ettiğinizi gösterir.

Daha da önemlisi, bir organizasyonda biriyle konuşurken dış etkenlerden dolayı dikkatiniz dağılmasın. Cep telefonunuza veya kalabalığa bakmayın, bu hareket karşınızdaki kişiden sıkıldığınız ve kendinize daha “uygun” bir muhatap aradığınız hissini uyandırır.

8.Başkalarını dinlemeyi öğrenin

Kendinizi dünyanın en önemli insanı gibi görmeye gerek yok. Başkalarının hayatına gerçekten ilgi duyduğunuzu göstermek sizi daha sevilesi bir insan yapar çünkü başkalarını dinlemek bir sanattır. Karşınızdakini dikkatlice dinlerseniz ve anlattıklarına ilgi gösterirseniz onlar da kendilerini özel ve ihtiyaç duyulan biri olarak hissederler.

Tabi ki karşınızdakinin her söylediğini hatırlayamazsınız ama ismini hatırlamakla başlayabilirsiniz. İsim hatırlamak önemlidir. Bunun için size bir ipucu: Biriyle tanıştığınız zaman hemen ismini tekrar edin: “Zeynep, tanıştığıma memnun oldum.” gibi. Aynı şekilde insanların da sizin isminizi hatırlamasını istiyorsanız aynı yönteme başvurun: “Merhaba ben Ayşe. Ayşe Güngör.”

9.Ayna etkisini kullanın

Ayna etkisi, veya daha basitçe yansıtma, karşınızdaki kişinin yüz ifadelerini, tonlamasını ve el hareketlerini tekrarlayarak sizi sevmesini sağlamanın kolay bir yoludur. Bu her zaman işe yarar çünkü bu yöntemin temelinde narsisizm yatar: muhatabınız, farkında olmadan, onunla uyumlu hareket ettiğinizi hisseder.

Bu yöntemi aynı zamanda başkalarının özelliklerini kendinize adapte etmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, size karizmatik gelen ünlü insanlar. Onların kendilerini nasıl gösterdiklerine bakın, daha güvenli hissetme konusunda size yardımcı olabilir.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
16

Dubai’nin Zengin Çocuklarının Sıra Dışı Lüks Hayatları Ve Paranın Nasıl Yenilmesini Gösteren Sosyal Medya Paylaşımları

50 Yaşına Giren Bir Adamın Doğum Gününde Yazdığı, Herkesin Okuması Gereken 22 Maddelik Hayat Dersi