in

Efsanevi Pilot Vecihi Hürkuş’un Zorluk Ve İmkansızlıklar İçinde Geçen Hayatı

Vecihi Faham Türk tarihinin en önemli ve cesur askerlerinden birisi olup gerek askeri gerekse de sivil hayatı herkese örnek teşkil edebilecek kadar önemli gelişmelerle dolu bir Türk kahramanıdır.

6 Ocak 1896 yılında İstanbul’da, gümrük müfettişi Faham Bey ve Zeliha Niyir Hanım’ın ortanca çocukları olarak dünyaya geldi.

16 yaşında (1912) eniştesi Kurmay Albay Kemal Bey’in yanında  Balkan Harbi’ne katıldı.

Pilot olma kararını, 1914’te İstanbul – Kahire seferinde, Nuri, Sadık ve Fethi Bey’lerin şehit olmalarından etkilenmesi neticesiyle aldı, fakat yaşının küçük olması sebebiyle Makinist Mektebine gönderildi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Bağdat cephesine “Uçak Makinisti” olarak katıldı, fakat uçak kazasında yaralandı ve İstanbula dönmek zorunda kaldı. Pilot olma tutkusu bu kaza ile iyice arttı ve Yeşilköy’deki Tayyare okuluna gitti.

1916 senesinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve Pilot Astsubay olarak mezun oldu.

1917 senesinde Kafkas cephesine atanan Hürkuş , bir uçak düşürerek uçak düşüren ilk pilotumuz oldu.

Bu cephede Rus’larla bir hava çatışmasında yaralanarak  esir düştü. Bir yıl esir kaldığı bu kamptan bir gün deniz üzerinden leğenle bile kaçmaya çalıştı ve bir gün Azerbaycanlı Türklerin yardımı sayesinde yüzerek kaçtı ve 1920’de Kurtuluş Savaşı’na katıldı.

Hürkuş, bir çok başarı ve ilk’e imza atmış;  Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu gerçekleştiren pilot olmuş ve 3 takdirname ile birlikte “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası”na layık görülmüştür.

1923 senesinde bir dönem İzmir Seydiköy’de görev yapar ve 1924 yılında Yunanlılardan savaş ganimeti olarak toplanan parçalardan ilk Türk uçağı olan “Vecihi K-6” modelini üretir.

Uçağın uçuş sertifikasını alabilmek için izine ihtiyacı vardır ve bu izin için bir heyet toplanır, fakat heyette uçak uçurmayı bilen kimse olmadığı için “Biz sana bu lisansı veremeyiz, uçağına güveniyorsan atla, uç, bizi de kurtar” denir.

28 Ocak 1925 yılında Hürkuş, uçağına atlar ve 15 dk’lık bir deneme uçuşu yapar, fakat bu sefer de izin almadan uçtuğu gerekçesi ile cezalandırılır ve Hava Kuvvetlerinden istifa eder ve Türk Tayyare Cemiyetine (TTC) katılır.

TTC adına bağış toplamak ve halkı havacılık hakkında bilinçlendirmek için uçağını ister ama hayır cevabını alır.

Bu arada Vecihi Hürkuş Avrupa’ya gider ve Atlantik Okyanusu’nu geçmesi istenir. Ancak Fransız Aero kulübü’nün baskıları sonucu bu teklif geri çekilir.

Milli Savunma Bakanlığı  Tayyare ve Motor Anonim Şirketi adında Kayseri’de bir uçak fabrikası kurmak ister ve uçak yapımı için Hürkuş ile anlaşma yapılır.

Hürkuş, biri 14 kişilik Junkers G-24 ve bir diğeri 6 kişilik, tek motorlu Junker F-13 model uçaklarla 1927 senesinde Ankara – Kayseri arasında ulaşım uçuşları yapar. Bu uçuşlar Türkiye’nin ilk hava yolları uçuşları sayılabilir.

Hürkuş, TOMTAŞ’a Junkers A-35 uçaklarının yakıt deposuna bir ilave yaparak Ankara – Tahran uçuşunu gerçekleştirmek istediğini ve bununla beraber üretimi arttırarak yabancı devletlere de uçak satabilme fikrini söylemiştir. Fakat TOMTAŞ bu fikri kabul etmemiş ve 1928 senesinde iflas etmiştir.

1930’da Kadıköy’de kiraladığı bir keresteci dükkanında, ilk Türk sivil uçağı Vecihi K-14’ün yapımına balşlar ve 23 Nisan 1931’de Türkiye’den alamadığı “Uçabilir” lisansını Çekoslovakya’yadan alır.

Türkiye’ye döndüğünde hem halkı bilinçlendirmek hem de o dönem çalıştığı Türk Hava Kurumu adına bağış toplamak amacıyla “Turneler” gerçekleştirir. Ancak 3 Kasım 1931’de Vecihi K-14 uçuştan men edilerek uçması yasaklanır.

21 Nisan 1932’de Vecihi Hürkuş, ilk Türk Sivil Tayyare Mektebini Kurar ve 2’si kız toplam 12 öğrencisiyle 27 Eylül 1932’de eğitim ve öğretime başlar.

Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan, Bedriye Gökmen de bu okuldan mezun olmuştur.

1933 senesinde Hürkuş, adı Nuri Bey olan Vecihi K-16 uçağını, tek kanatlı Vecihi K-15 uçağını ve uçak motoru kullanarak Vecihi-SK adlı bir deniz botunu yapmıştır.

Atatürk, Türk Hava Kurumu başkanı Fuat Bulca Bey’den aldığı bilgi üzerine  “Türk Kuşu namı ile yeni bir çalışma başlatın ve Vecihi’den faydalanın!” emrini vermiştir.

Hürkuş, mühendislik eğitimi alması için 1937’de THK tarafından,  Almanya’daki Weimar mühendislik okuluna gönderilir. 1939 senesinde diplomasını alıp Türkiye’ye döndüğünde, İki yılda mühendis olunmaz gerekçesi ile uçak mühendisliği ruhsatını alamaz.

26 Kasım 1954’te Hürkuş Havayollarını kuran Hürkuş’un şirketi; kazalar, kaçırılmalar ve sabotaj gibi durumlardan dolayı uçuştan men edilir.

Bir gün Ankara’da bir kaza geçirerek komaya giren Vecihi Hürkuş, insanların “Ay” ’a ayak basmak üzere uçtuğu gün olan 16 Temmuz 1969’da Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde hayata gözlerini yumar.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
34

Zengin İnsanların Kıskanılan Hayatlarından Fotoğraflar

7

Nihat Hatipoğlu’na Sorulmuş Beyin Yakan Efsane Sorular