in ,

Dünyanın En Pahalı 6 Süper Yatı

Bu yazıda size üç-beş milyonluk değil, fiyatı 200 milyon dolardan başlayıp 1 trilyon dolara kadar uzanan süperyatlardan bahsedeceğiz. Her biri sahiplerinin gözbebeği. Ancak bazılarını kiralayıp gerçek lüks yaşamın tadına varabilirsiniz. Ya da hiç olmadı belki biriyle Cannes’da, Karayipler’de ve hatta Ege kıyılarında karşılaşabilirsiniz. Belli mi olur?

The Rising Sun

200 milyon dolar

Meraklıları üşenmemiş, 200 milyon dolara neler alabileceğinizi hesaplamış. Merak ettiniz değil mi? 200 milyon dolara, 10 tane Lamborghini Gallardos, New York şehir merkezinde üç adet lüks daire, bir adet Gulfstream G200 özel jet alınabiliyor ve hala elinizde geriye 150 milyon dolardan fazla meblağ kalıyormuş. 138 metre uzunluğundaki bu motoryat, Oracle’ın CEO’su Larry Ellison için Almanya’daki Lürssen Tersanesi’nde inşa edilmiş. 28 knot hıza ulaşabilen ve toplam 38 kamara bulunan the Rising Sun’da 16 misafir ve 45 mürettebat kalabiliyor. Bu arada doğru mu bilemeyiz ama yatın fiyatının 300 milyon dolar olduğunu söyleyenler de var.

Seven Seas

200 milyon dolar

Yönetmen Steven Spielberg’in, Hollanda’daki Oceanco Tersanesi tarafından üretilen yatı Seven Seas, 85 metrelik boyuyla listedekilerin arasında bir hayli küçük kalıyor. Ancak olağanüstü özellikleri ve tasarımı sayesinde fiyat açısından bu listeye girmeyi başarmış. O halde teknede bulunan “güzellikleri” saymaya başlayalım. Helikopter pisti, yüzme havuzu, masaj salonu, spor salonu, spa, sinema, jakuzi… Teknenin Spielberg için en keyif verici bölümü ise muhtemelen yaklaşık beş metre yüksekliğindeki cam ekran. Denilene göre usta yönetmen filmlerini burada izliyormuş. Seven Seas 25 mürettebat ve 12 misafir ağırlayabiliyor.

Lady Moura

210 milyon dolar

Lady Moura’nın sahibi 8 milyar dolarlık servete sahip Suudi işadamı Nasser Al Rashid. 105 metre boyundaki tekne 45 kamarasında 90 kişiyi ağırlayabiliyor. Bunun 60’ı mürettebat. Almanya’daki Blohm+Voss Tersanesi’nde 1990 yılında inşa edilen Lady Moura, 22 knot hıza ulaşıyor. 30 metre boyunda iki adet yardımcı botu (!) bulunan teknenin iskele, sancak tarafında ve kıç aynalığında 24 karat altından ismi yazıyor.

Ona

263 milyon dolar

13 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın en zengin işadamlarından biri olan Alisher Usmanov, eski adı Dilbar olan süperyatına annesinin ismini vermiş. Dış tasarımı Tim Heywood, iç tasarımı Alberto Pinto’ya ait Ona’nın boyu 110 metre. 20 yolcu ve 48 mürettebat konaklayabiliyor. Süperyatta helikopter pisti, yüzme havuzu, jakuzi, spor salonu, spa, sauna, açık hava barı, masaj odası ve sinema salonu bulunuyor.

Superyacht A

323 milyon dolar

Henüz 45 yaşında 13 milyar dolarlık servete ulaşan Rus İşadamı Andrey Melnichenko’ya ait Superyacht A, son derece modern ama bir o kadar ilginç tasarıma sahip. 143 metre boyundaki süperyatta yedi kamara var. Süperyatta 100 metre boyunda üç adet direk, güverteler arasında asansör, denizaltı, 11 metre boyunda iki adet yardımcı tekne bulunuyor.

Dubai

400 milyon dolar

Dubai Emiri Muhammed Bin Rashid Al Maktoum’un sahibi olduğu Dubai, Azzam ve Eclipse’ten sonra dünyanın en büyük üçüncü yatı. 162 metre boyundaki tekne Blohm+Voss Tersanesi’nde inşa edildi. Dünyanın en pahalı yatı olduğuna göre Dubai’den bahsederken biraz bütçesel rakamlara girelim: Saatte 2.300 dolarlık yakıt tüketiyor, deposu 500.000 dolara “ful”leniyor. Kaptanın maaşı 22.000, şefin maaşı 11.000 dolar. 50 kişilik mürettebatın aylık gideri ise 111.000 dolar.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
10

Sızmış Haldeyken Arkadaşlarının Kurbanı Olmuş 10 Zavallı Sarhoş

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabından Sizi Harekete Geçirebilecek Alıntılar