in

Bir Defa Gelinen Hayatta Sabah 8 Akşam 5 Çalışmak

Bilim dünyasına göre bir insanın ortalama yaşam süresi 80 yıl. 80 yıllık hayatınızın en enerjik ve en verimli dönemini, ‘sabah 8 akşam 5’ çalışma kuralına göre işleyen mesailerle heba etmek istiyor musunuz? Kalıplar içerisine sıkışıp, kendin olmaktan uzaklaşmak ne kadar mantıklı. Her ne kadar işinizi çok sevseniz de unutmayın: İş iştir yaşamak için zaman lazım.

‘Sabah 8 Akşam 5’ Sarmalında Bir Yaşam

Düşünebilen bir canlı olduğunu unutma

Dünya üzerinde düşünebilen tek canlı olmasıyla övünen insanoğlu, övünç kaynağı olarak gördüğü bu özelliğini kullanmayı reddediyor ve başkalarının kendisi adına düşünmesine izin veriyor.

Dayatılan eğitim kalıplarından sıyrıl

Herkes doktor, milletvekili, akademisyen ya da mühendis olacak diye bir kaide yok. Dünya değişeli çok oldu. Dünün okumayan veletleri günümüzün en zenginleri. Eğitim yaşamındaki tek düze anlayıştan sıyrılıp, seni hayatla buluşturacak işe odaklan. Önemli olanın para değil, zaman kazanmak olduğunu hatırla.

‘El Alem Ne Der’ kaygısından kurtul

‘30 yaşına kadar evlenmezsem evde kalmış, üniversiteyi uzatırsam da bir baltaya sap olamamış’  derler diye düşünme. El alemin dediklerini zihninden at ve arın. Onlar gibi değil, kendin gibi yaşa.

‘Yapmaya Mecburum’ düşüncesine kapılma

Okula gitmeye, mezun olmaya ya da ömrünün tamamını çalan bir iş yaşamına atılmaya mecbur değilsin. Kendine, yaşamana izin veren bir dünya kur. Mecburiyetler arasında sıkışma!

Düzenli iş sevdasıyla ‘Modern Köle’ olma

Düzenli gelir getiren bir mesleğe sahip olmak için hayatını iş yaşamına bağımlı hale getirme. Hayat işin etrafında dönmesin. Bırak, iş yalnızca iş olarak kalsın. Zincirlerinden kurtul yoksa saçlar dökülecek ona göre.

Zenginlik telaşından kurtul

Paranın tatlı kokusuna bağlanıp, hayatın zevklerini kaçırma. En kaliteli mobilyayı alıp, kenarı çizilince 7 gün yas tutmak yerine, yeni dostlar biriktir. Koltukların dost sohbetiyle eskisin.

Yarışmaktan vazgeç, akışına bırak

Daha iyi bir okul, daha iyi bir mezuniyet derecesi, daha yüksek maaş ya da daha zengin bir muhitte yaşamak için hayatla ve insanlarla yarışmak zorunda değilsin. Hayat bir spor müsabakası değil, bırak başkaları için kazanmayı.

Güleryüzlü insanlarla mutlu yaşa

Hayat telaşına kapılıp, mutlu olmayı unutan insanlardan uzaklaş. Seni kendi bataklıklarına çekmelerine izin vermek yerine, gülen yüzü ile gününü aydınlatan insanlar arasında yaşa.

Az eşya çok huzur

Eşyaların koca bavullar yerine sırt çantasının içine sığabildiği gün, hayatın ne kadar da basit ve yaşanabilir olduğunu anlayacaksın. Evini asla kullanmayacağın eşyalarla doldurma. Sadeliğin huzurunu hisset.

Satın alma, kirala. Sahip değil, özgür ol

Yüksek gelir getiren işine daha da bağımlı hale gelmek istiyorsan, lüks arabalar ve akıllı daireler satın al. Ne de olsa banka kredileri ayağına pranga olmak için can atıyor. Ya da satın almak yerine kirala, paranla seyahate çık, dünyayı keşfet. Asıl özgürlük bu.

Yapmak istediklerini öteleme

Hayallerinizi ertelemeyin. Bu kısacık dünyada yapılacak güzel şeylerin peşine düşün. Sizi buna teşvik edecek arkadaş ortamlarına girin ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürün.

Değişimden korkma

Yeni kelimesinin korkutucu yüzüne arkanı dön ve yola koyul. Yeni bir iş, yeni bir şehir, yeni bir hayat… Kalabalıktan yorulan zihnini yeni adımlarla dinlendir. Doğduğun yerde ölme!

Seveceğin bir dünya kur

Sevdiğin yemekleri ye, sevdiğin kiloda kal, sevdiğin arkadaşlarınla görüş, sevdiğin şehirde yaşa. Seveceğin bunca şey varken sevmediklerin arasında kalmak niye!

Kendi tercihlerinin peşinden git

Kabuğunu kırma zamanı geldi. Annenin istediği okulu bitirdin, babanın istediği tam zamanlı işe girdin, belki de yine onların beğendiği biriyle evleneceksin. Peki ya, senin isteklerin? Bu sen misin?

Yeni maceralara hazır ol

Kendi dünyana adım attıktan sonra yeni maceralara hazır ol. Her adım seni bambaşka hikayelere sürükleyecek. Hayatın renkli ve heyecanlı yüzüne hoşgeldin.

Seyahat et, dünyayı tanı

Seyahat et, dünyanın bambaşka yerlerini gör. Hayat iş yerinin duvarları arasından ibaret değil. Fazla mesai ile kaybettiğin zamanların acısını çıkarma zamanı. Keşfet!

Özgür yaşa

Zorunluluk duygusundan kurtulup, özgürlüğün kollarına koş. Saatlere, mekanlara, insanlara bağımlı kalmak yerine özgür yaşa. Uyku zamanını da çalışma saatlerini de kendin belirle. Dünya değişti, değişimi fark et!

Hayat paylaştıkça güzel

Yeni yerler keşfet, kimsenin bilmediği şeyleri öğren, muhteşem yemekler ye. Peki ya sonra? Hayat güzel olabilir ama paylaştıkça daha da güzel olacak. Öğrendiklerini paylaşabileceğin bir dünya kur.

Hayat kısa keşfet ve yaşa

Yarın, öbür gün derken hızla geçen seneleri dolu dolu yaşa. Anın değerini bil, erteleme, keşfet ve yeni bilgiler öğren. Kim bilir belki hayatının aşkı da oralarda bir yerlerde seni bekliyordur.

Yaşamaya değer bir ömür sür

Keşkelerden sıyrılmış, arzu ve isteklerine göre şekillenmiş bir ömür sür. Geriye dönüp baktığında onlarca pişmanlık görmek yerine, ‘iyi ki’ dediklerinin mutluluğunu yaşa.

Öğrenecek, keşfedecek ve paylaşacak milyonlarca şey olan dünyada, ‘hayat çok güzel’ diyebilmek… Bütün çabamız bunun için değil mi!

Written by Bilmiyomusun

Comments

Leave a Reply
  1. Çalışmak öylesine kutsal bir şey haline getirilmişki, kapitalizmin bir maşası olarak kullanılıyor. Daha çok çalışmak, daha iyi bir hayat sloganlarıyla sistemin içine davet ediliyorlar sizi. Yıllarca mutlu olmak için çalışılan hayatların sonunda sadece emeklilik hayalinin yerini alıyor. Oysaki çok farklı yaşam formlarıda mümkün. En başka sevdiğin işi yaparak hayatını geçirmenin yolunu aramalı insan. Daha sonra bunun için yapılan yanlışların başında eğitim geliyor. Eğitim kavramını ”geçimini sağlamak için bilgi öğrenmek”gibi dar bir kalıba sokmamak gerekiyor. Sosyal çevreden, seyahat etmeye, okumaya, ilişkilere, toplumların inançlarına kadar her şey bir eğitim. Ve tüm bu olan biteni kendi yaşamını nasıl daha kolay ve mutlu yaşarım, nasıl daha çok anlamlandırabilirim diye düşünmeli insan. Ne olursa olsun sonuç olarak buraya kadar olan tüm davranışlar ve yapılacaklar bencilce olacaktır. Ama eğer mutlu yaşamı en azından, basit yaşamayı başarabilmiş insan Bundan sonra sosyal davranışları ve çevresine olan duyarlılıkla daha çok ön plana çıkabailir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Görünümü ve Tasarımıyla Şaşkınlığa Uğratan 25 İlginç Şey

Sadece Japonya’da Görebileceğiniz 8 Garip Şey