in ,

Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 6 Kötü Alışkanlık

Sağlıksız şekilde daha verimli çalışamazsınız. Kötü bir alışkanlığı kırmanın en iyi yolu onun yerine iyi olanı getirmekten geçer.

Yazar, yatırımcı ve girişimci olarak çalıştığım işim esnasında tanıştığım genç girişimcilerin çoğu tam potansiyellerine ulaşamıyorlar. Dahası, bunun neden olduğu hakkında hiçbir fikirleri yok. Başlangıç için harika fikirleri ve bunu gerçekleştirmek için gereken finansal destekleri var. Fakat her ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, yetersiz kalıyorlar.

Siz de böyle misiniz? Başarılı olduğunuza ancak tam olarak istediğiniz yere varamadığınıza mı inanıyorsunuz?

Eğer öyleyse, iddiaya varım ki arka planda sizin bilginiz olmadan birkaç kötü alışkanlığın dolaşmasına izin veriyorsunuz. Kötü alışkanlıklar sık sık araba lastiğindeki küçük kaçak gibi sinsice fark edilmeden ilerler. Ta ki bir gün siz, bir sorun olduğuna dair ön uyarı olmaksızın yolun kenarında kalana dek.

Başarı, sizi uzun mesafeye ulaştırmak için cesaret, odaklanma ve enerji kadar da teknik beceri gerektirir.Aynı zamanda başarı kendini tanımanızı talep eder.Alışkanlıklarınızı ve kendinizi net bir şekilde görebilmelisiniz ki onları potansiyelinizi gölgelemeden önce değiştirebilesiniz.

Aşağıdaki listeye bir göz atın ve lütfen tamamen dürüst olun: Herhangi biri tanıdık geliyor mu?

1.Mükemmeliyetçisiniz.

Bu kendinizi sabote etmenin en kötü yollarından biri. Eğer bir işi yanlış yapmak korkusuyla yaşıyorsanız, başlamayı başaramazsınız. Mükemmel olma stresi, işinizin daha uzun, daha zor sürmesine keyifsiz olmasına yol açarak yaratıcılığı ve neşeyi öldürür.

Kendinize kusurlu bir yaratım yapmak için izin verin. Yaptıklarınızın bazılarını veya çoğunu işinize katmayacağınızı bilerek taslaklar hazırlayın.Başladığınız şeyi yeniden düzenleyebilirsiniz.Büyüklük pek çok başarısızlık ve tekrar sayesinde gelir.

2.Zorla dikkatiniz dağıtılıyor.

İnternette gezinmek, aramaya cevap vermek, bir şeyler atıştırmak, tam bir şeyin ortasındayken acilen birine cevap yazmak—tüm bunlar sizi yoğunlaşmış odağınızdan çekip götürür. Eğer sürekli kendinizi bölerseniz, işlerin akışına kendinizi bırakamazsınız. Tüm gününüzü boşa harcamak için kendinizi programlıyor olabilirsiniz.

Dikkatinizi dağıtan şeyleri devre dışı bırakın, kapınızı kapatın ve belirli bir süre odaklanın. Eğer aramanız, yazmanız ve yemek yemeniz gerekiyorsa, bunları yapmak için belirli bir ara verin kendinize. Ve sonra disiplini ele alıp var olan işinize geri dönün.

3.Ertele tuşuna basıyorsunuz.

Pek çok çalışma sabahları fazladan 15 dakika daha erteleme süresinin daha az yorgun hissetmenize bir faydası olmadığını kanıtlamıştır. Bilim insanları deşarj olmanız için derin bir REM uykusuna ihtiyacınız olduğunu uzun zaman önce keşfetmişlerdir. Erteleme aslında sizi daha yorgun ve bitkin hale getirmektedir. Daha da kötüsü, bu durum su içerek, duş alarak veya egzersiz yaparak-sunulan aktivitelerin hepsi enerji seviyenizi yükseltmek için- geçireceğiniz zamanı boşa harcatıyor.

Yatakta uzanmak ve 15 dakika daha fazla uyumayı dilemek yerine bunun sizi daha az yorgun hissettirmeyeceğini kendinize anlatın. Alarm çaldığında kalkın ve dakikliğinizi arttıracak sağlıklı sabah alışkanlıklarını bir araya getirmeye başlayın.

4.En önemli işlerinizi sonraya bırakmayın.

Pek çok insan öğleden sonra ve akşamın zihinsel yorgunluğuna ulaşmadan evvel, günün erken saatlerinde en verimli hallerindedirler. En zor veya en önemli görevlerinizi “sonraya” bırakmayın. O işi yapmak için kendinizi adamaya gücünüz kalmayacaktır.

Günün erken saatlerinde zor görevlerle uğraşmak işinizin verimliliğini artırır. Aynı zamanda gününüz ilerlerken dinleme fırsatı da tanır.Yapmanız gerekeni tamamladığınızı bilecek ve gününüz sona ermeden önce kafanızda herhangi bir şey takılı kalmayacaktır.

5.Aynı anda birden fazla iş yapıyorsunuz.

Aynı anda birden fazla iş yapmakta iyi olmanız işleri halletmenin en iyi yolunun bu olduğunu göstermez. Aslında, çalışmalar aynı anda birden fazla iş yapmanın görevinizden edindiğiniz kısa süreli hafızayı azalttığını göstermiştir. Zaman içerisinde, uzun süreli hafıza kapasitesini de azaltır.

Çoklu görevler önemli detayları kaçırmanıza ve daha az öğrenmenize sebep olur. Aynı zamanda yanlışlara da yol açar. Hokkabazlık yapmayı bir kenara bırakın ve bir tek şeyi iyi yapmaya odaklanın.

6.Çok uzun süre oturuyorsunuz.

Eğer sıklıkla tüm gün bilgisayar kullanıyorsanız, vücudunuzu ciddi oranda strese sokuyorsunuz. Oturma pozisyonunda, omurilik daha az esnektir. Bu, alt sırt bölgeniz, omuzlarınız ve boynunuzu yorar. Ayrıca, şuan ve hayatınızın ilerleyen süresinde en iyi işlerinizi yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz güç merkezleri olan beyne ve akciğere kan akışını azaltır.

Her 20 ile 30 dakikada bir mola verin. Çalışırken sırtınızı ve omuzlarınızı esnetin ve düzenli yoga veya pilates derslerini hayatınıza geçirmeyi düşünün. Bedeninizi esnetmek ve güçlendirmek karpal tünel sendromunu(koldaki median sinir zedelenmesi ile karakterize bir hastalık),  sırt spazmlarını, bitkinliği ve tekrarlayan hareket kaynaklı sakatlıkları önleyebilir.

Kötü alışkanlıklar hayatınızı yönetmek  veya sizi başarınızdan uzaklaştırmak zorunda değil.Tüm alışkanlıklarınızı bir seferde değiştirmek güç olabilir bu yüzden her seferinde küçük bir gelişim yapmaya odaklanın.Çok geçmeden, en iyi durumda olmanıza yardımcı olacak alışkanlıklar edineceksiniz.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
15

1971 Yılı İstanbul’una Dair İnsana Huzur Veren 15 Fotoğraf

15

Rusya’dan Beyin Yakan 15 Fotoğraf