in

Aşk Acısının Ölümcül Olabileceğini Kanıtlayan 4 Hüzünlü Hikaye

Aşk acısının insanı öldürebilmesi “ya Leyla ile Mecnun gibi bir efsanede olur, ya da bir şarkı veya şiirde geçen abartıdır” diye düşünseniz de yapılan araştırmalar, aşkın insanı gerçekten de öldürebileceğini ortaya koydu. Adına “Kırık Kalp Sendromu” denen, daha bilimsel ifadesi ise “Kardiyomiyopati” olan bu hastalık özellikle yaşlılarda, çiftlerden birisi ölünce kısa sürede diğerinin de ölmesiyle kendini gösteriyor. İşte ‘Kırık Kalp Sendromu’nun görüldüğü 4 üzücü hikaye:

1- Margaret&Edmund William

Hüzünlü hikayelerimizden ilki Galler’de yaşamış olan Margaret ve Edmund William çiftine ait. Ölen eşi Margaret için cenazesinde okunmasını istediği şiirleri bile seçen Edmund, yalnızca bir hafta sonra kendisinin de öleceğini bilmiyordu. Edmund eşi için yazdığı şiirde, birbirine dolanmış iki âşıktan ve zamanın sonunun sonuna çıkılan bir yolculuktan bahsetmişti. Kaderse onları yalnızca bir haftalığına ayırabildi. Zamanın sonuna birlikte ulaştılar ve şiirler ikisinin de cenazesinde okunmuş oldu.

2- Clifford&Marjorie Hartland

Yine Galler’de yaşayan bir diğer çiftimiz Clifford ve Marjorie Hartland. Ne yazık ki onlar da kırık kalp sendromunu yaşadılar. Clifford 101 yaşındaydı. Ölüm onu bacağı kırıldığı için hastaneye kaldırılmış olan eşi Marjorie’nin dönmesini beklerken yakaladı. Marjorie’nin ise eşini daha fazla bekletmeye niyeti yoktu. Clifford’suz bir dünyada güneşin doğmasına bile izin vermeden, aynı günün gecesinde eşinin yanına gitmeyi tercih etti. Clifford ve Marjorie Hartland çifti, bütün bunlar yaşanırken evliliklerinin 76.yılındaydılar.

3- Don&Maxine Simpson

Hikayeleri 1952 yılında bir bowling salonunda gerçekleşen tanışmayla başlayan Don ve Maxine Simpson çiftinin de birlikte sürdürdüğü şey, sadece yaşam yolculuğuyla sınırlı kalmadı. California’da yaşayan çiftimiz, ölüme giden yola yalnızca 4 saat arayla çıktı. Önce 87 yaşındaki Maxine, ardından da 90 yaşındaki Don bu dünyayı terk etti.

4- Kenneth&Helen Felumlee

Hikayelerimizin sonuncusu Ohio Nashport’ta yaşayan Kenneth ve Helen Felumlee çiftine ait. 90’lı yaşlarda olan ikili evliliklerinin 70.yılındaydılar. Hayata gözlerini ilk yuman Helen oldu. Eşi Kenneth ise onsuz yaşamaya yalnızca 15 saat tahammül edebildi.

Jama İnternal Medicine tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada, sevdiği kişiyi kaybeden bir insanın, yas içerisinde olmayan bir kontrol grubuna göre kalp krizi ya da inme geçirme olasılığının 2 kat fazla olduğu sonucuna varıldı.Araştırmalardan bir diğerini de Londra Üniversitesi’nden Dr. Dunil Shah gerçekleştirdi. Dr. Shah konuyla ilgili şu şekilde konuştu: “Sevdiğimiz birini kaybettiğimizde ‘Kırık Kalp’ tabirini kullanırız. Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki; gerçekten de sevdiğimiz insanın kaybı sağlığımız üzerinde doğrudan etkiye sahip.

ngiltere Kalp Vakfı ise bu durumun kalp kasının birden zayıflaması ya da sersemlemesi ile ortaya çıktığını belirtti. Bu teşhisin konulduğu hastaların üçte biri, hastalanmadan önce önemli bir duygusal ya da fiziksel stres yaşamış oluyor. Ve bu stres genellikle yakın birinin kaybıyla ortaya çıkıyor.Yapılan çalışmalara göre bu durum kalp krizinden farklı. Kalp krizinde, tıkanıklıklar ve damarlarda pıhtılaşmalar olurken, kardiyomiyopatide normal koroner damar yapısı söz konusu. Herhangi bir tıkanıklık ya da pıhtılaşmaya rastlanmıyor. Hastalığı geçiren birçok insan iyileşebilmekte. Fakat özellikle yaşlılarda ve kalp rahatsızlığı bulunanlarda ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Eşlerden biri hastaneye kaldırıldığında diğerinin ölüm riski artabilirken, bir eşin ölümünün üzerinden 6 ay geçtikten sonra ise diğer eşin ölüm riski azalmakta. Eşler “Kendine dikkat et, ilacını zamanında al” gibi uyarılar yaparak birbirinin sağlığını takip ediyor. Böylece çiftlerin yaşlılıkta bir arada olması, strese karşı tampon görevi görüyor.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Olası Büyük İstanbul Depreminde Gerçekleşmesi Mümkün 10 Senaryo

15

Eşleri Alışveriş Yaparken Kapılarda Sürünen Erkek Manzaraları