in ,

Pablo Escobar Hakkında Pek Bilinmeyen 35 Şaşırtıcı Gerçek

1980’li yıllarda dünya uyuşturucu trafiğinin neredeyse % 90’ını kontrol eden Pablo Escobar’ı az çok tanıyorsunuzdur. Hele de ünlü Netflix dizisi Narcos’dan sonra Pablo Escobar ismini duymamış olmanız imkansız. Peki, ünlü uyuşturucu baronu hakkında daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz?

Kısaca Pablo Escobar kimdir sorusunu incelediğimize göre şimdi uyuşturucu baronu hakkındaki şaşırtıcı gerçeklere geçebiliriz. Bakalım; Escobar’ı yalnızca Narcos’dan tanıyanlar, onun hakkındaki bu gerçekleri öğrendikten sonra da diziyi aynı bakış açısıyla seyredebilecekler mi?

1.Pablo Escobar Ne Zaman Doğdu?

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949’da çiftçilik yapan babası ile köy öğretmeni olan annesinin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Yoksulluğu hiçbir zaman sevmeyen Escobar’ın gelecekte ne kadar zengin olacağı daha o zamanlardan belliymiş.

2.Escobar’ın Çocukluğu!

Escobar’ın çocukluğu!

Escobar’ın çocukluğundan beri hırslı bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Zira Escobar, ileride bir milyoner olacağına, daha arkadaşlarıyla oyun oynaması gereken yaşlarındayken karar vermiş. Hatta, söylenilenlere göre Escobar’ın hayallerinden biri de Kolombiya Başkanı olmakmış!

3.Escobar Suç İşlemeye Ne Zaman Başlamış?

Escobar suç işlemeye ne zaman başlamış?

Escobar’ın suç hayatına oldukça küçük bir yaştayken, mezar taşları çalıp başka köylere satmasıyla başladığı söylenmektedir. Daha sonra ise Escobar; kaçak sigara ve sahte piyango biletleri satışı yaparak, suç dünyasında ismini duyurmaya başlamıştır.

4.Escobar’ın Yükselişi!

Escobar Suç Dünyasına Giriyor!

Suç dünyasına girdikten sonra hızla yükselen Escobar, ABD dışında pek çok ülkeye satış yapmış, hatta ticareti için bir okyanus adasına havaalanı yaptırmıştır.

5.Pablo Escobar Bu Kadar Paket Lastiğiyle Ne Yapmış?

Pablo Escobar bu kadar paket lastiğiyle ne yapmış

Bu ismin o dönemler ne kadar zengin olduğunu, sahip olduğu nakit parayı aylık olarak balyalamak için harcadığı 2.500 adet paket lastiğinden anlayabilirsiniz.

6.Escobar’ın Parasının Saklı Olduğu Yerler!

Escobar’ın parasının saklı olduğu yerler

Escobar sahip olduğu tonlarca parayı; duvarların içerisinde, depolarda, bodrum katlarda vs. saklamıştır. Paraların saklandığı yerde çıkan bir yangın, sel ya da farelerin kemirmesi sonucunda, Escobar’ın kaybedeceği para miktarı 100 milyon doları buluyormuş. Ve her yıl baronun % 10’luk serveti fareler tarafından mideye indiriliyormuş.

7.Evindeki Manidar Dekorasyon!

Evindeki Manidar Dekorasyon!

Pablo Escobar, ilk uyuşturucu ticareti yaptığı uçağını, büyük malikanesine bir hatıra olarak koydurmuş.

8.Escobar Her Ne kadar Suçlu da Olsa, Aynı Zamanda Fedakar ve İyi bir Babaymış!

Escobar her ne kadar suçlu da olsa, aynı zamanda fedakar ve iyi bir babaymış

Escobar tutuklu olduğu hapishaneden kaçmayı başarmış, ancak Kolombiya ormanlarını geçmek Escobar ve ailesi için hiç de kolay olmamış. Buna ek olarak, rivayet o ki ailesiyle birlikte sığınmış olduğu dağ evinde soğuktan titreyen kızını ısıtabilmek için 2 milyon dolar nakit parayı bir an bile tereddüt etmeden yakmış.

9.Escobar’ın En Büyük Korkusu Neydi?

Escobar’ın en büyük korkusu neydi

Escobar’ın en büyük korkusu, suçluların iade edilmesi sistemiydi. İşte bu yüzden de Kolombiya’nın 10 milyar dolar değerindeki devlet borcunu ödemeyi seve seve kabullenmiştir.

10.Escobar’ın Gücü!

Escobar’ın gücü

Escobar’ın kurduğu uyuşturucu imparatorluğu, Kolombiya hükümetinden çok daha güçlü ve büyükmüş.

11. 1993 Yılındaki Büyük Saldırının Şüphelisi!

1993 yılındaki büyük saldırının şüphelisi

1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bodrum katına yerleştirilen bombanın patlaması neticesinde binada büyük hasar oluşmuş, 6 kişi hayatını kaybetmiş ve 1000’den fazla kişi de yaralanmıştır. Neticede, Pablo Escobar bu saldırının arkasındaki şüpheli isimler arasında da karşımıza çıkmaktadır.

12.Pablo Escobar’ın Learjet’i

Pablo Escobar’ın Learjet’i

Dev isim, uyuşturucu kaçakçılığından kazanmış olduğu paraları Kolombiya’ya sokmak için Learjet marka özel bir iş jeti satın almıştır. Bu jet, her uçuşu sırasında Kolombiya’ya 100 milyon dolar civarında nakit para taşıyormuş.

13.Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!

Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!

Escobar’ın uyuşturucu ağını o kadar genişletmiş ki uçakların, helikopterlerin, tırların ve gemilerin yetmediği durumlarda denizaltı bile kullanmış.

14.Modern Robin Hood!

Modern Robin Hood

Evet, sayısız insanı katleden ve zehir tacirliği yapan bu isim aynı zamanda modern Robin Hood olarak da ünlenmiş. Nitekim Escobar, fakir insanlara yardım ediyor ve onlar için; evler, okullar, hastaneler vs. yaptırmıştır.

15.Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!

Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!

Arandığı dönemde hem Amerika’ya hem de Kolombiya’ya karşı savaş açmış, öldürülecek her polis için para ödülü koymuştur. Ayrıca arasının bozulduğu bürokrat Cesar Gaviria’nın bineceği uçağı da düşürmüş, 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

16.Çocuk Kaçakçısı!

Çocuk kaçakçısı

Pablo Escobar, Kolombiya’nın en büyük 2. şehri olan Medellin’in yöneticilerinden birinin çocuğunu kaçırmış ve bunun neticesinde fidye olarak 100.000 dolar elde etmiştir.

17.Pablo Escobar’ın Hayatı Boyunca Kaç Kişiyi Öldürmüş Olabileceğini Tahmin Edebilir misiniz?

Pablo Escobar’ın hayatı boyunca kaç kişiyi öldürmüş olabileceğini tahmin edebilir misiniz

Pablo Escobar’ın 200 yargıç ve 1000 polis, gazeteci ve bürokratla birlikte toplam 4000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

18.Hatıra Fotoğrafı!

Hatıra Fotoğrafı!

ABD tarafından her yerde arandığı dönemde Escobar, oğluyla birlikte Beyaz Saray’ın önünde fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştirmiş.

19.Pablo Escobar’ın Serveti Ne Kadar?

Pablo Escobar’ın serveti ne kadar

Escobar’ın oğlu olan Juan Pablo Escobar yapmış olduğu bir açıklamada; Forbes’in yalan haber yaptığını, çünkü servetinin ne kadar olduğunu hiç kimsenin bilemeyeceğini açıkça belirtmiştir. Veliaht Pablo’nun yapmış olduğu bu açıklama bize gayet mantıklı göründü.

20.Escobar’ın Kullanmış Olduğu Halk Otobüsü!

Escobar’ın kullanmış olduğu halk otobüsü

Yine bir firar sırasında Escobar ve ordusu, güvenli bir yere sığınabilmek için şoför koltuğunda Escobar’ın oturduğu bir halk otobüsü ile kaçmışlardır.

21.Pablo Escobar’ın Yapmış Olduğu İnanılmaz Açıklama!

Pablo Escobar’ın yapmış olduğu inanılmaz açıklamanın ne olduğunu biliyor musunuz

“Ben çiçek ihracatı yapan iyi kalpli ve dürüst bir adamım” şeklinde açıklama yapan Escobar, bu cümlesiyle tüm dünyayı şok etmiştir.

22.Escobar’ın Bonny&Clyde Otomobili!

Escobar’ın Bonny&Clyde otomobili

Tüm büyük suçluları romantik bir şekle sokmayı seven Escobar, Bonny Elizabeth Parker ile Clyde Chestnus Barrow isimli dünyaca ünlü suçluların yasal güçlerden kaçarken kullandığı otomobili satın almıştır.

23.Pablo Escobar ile Eşi!

Pablo Escobar ile eşi

Pablo Escobar, ileride eşi olacak kız arkadaşıyla görüşmeye başladığında 24 yaşındaydı. Kız arkadaşı ise sadece 13!

24.Escobar’ı Konu alan Mükemmel bir Yapım!

19. Escobar’ın zalimliğini konu alan mükemmel bir yapım

Orijinal adı Escobar: Paradise Lost olarak bilinen 2014 yapımı Escobar: Kayıp Cennet’i eğer hala izlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. Bu harika filmi bir an önce izlemelisiniz derim!

25.Pablo Escobar’ın Sıra Dışı Şakaları!

Pablo Escobar’ın sıra dışı şakaları

Dünyanın en büyük ve güçlü suçluları arasında gösterilen ismin tuhaf şakalar yapmaktan hoşlandığını biliyor muydunuz? Evet, kulağa biraz garip geliyor ama durum bu! Örneğin; Escobar bir adamından kahve getirmesini istemiş ve daha sonra ağzının köpürmesini sağlayacak bir ilaç almış. Bunun neticesinde, adamını kendisini zehirlemeye çalıştığını söyleyerek suçlayan Escobar, zavallının suratına 10 dakika boyunca silahını doğrultarak, şaka mağdurunun hayatı boyunca unutamayacağı dakikalar yaşamasına sebep olmuş.

26.Çocuklarının Doğum Günlerindeki İlginç Gelenek!

Çocuklarının doğum günlerindeki ilginç gelenek

Bir Meksika geleneği olarak bilinen ve özel törenlerde içi şeker ya da oyuncakla doldurulan Pinatas isimli unsurlar, Escobar’ın çocuklarının doğum günlerinde şeker yerine parayla dolduruluyormuş.

27.Escobar ve Sarayları Aratmayan Malikanesi!

Escobar, saray gibi bir malikaneye sahipti

Escobar’ın kendisi ve ailesi için satın aldığı 20 kilometrekare büyüklüğündeki ev (Morroquin), içerisinde hayvanat bahçesi bile olan saray mahiyetinde bir malikane olarak tasarlanmış Zürafaların, su aygırlarının, fillerin ve daha başka pek çok türün bulunduğu hayvanat bahçesinin haricinde, tenis kortu, havaalanı ve futbol sahası gibi tesisler bulunuyormuş.

28.Ölümünden Sonra Malikanesine Ne Oldu?

Ölümünden Sonra Malikanesine Ne Oldu?

Don Pablo ve El Baron takma isimleriyle de tanınan Escobar’ın malikanesi ölümünden sonra bir tema park haline getirilmiş.

29.Escobar’ın Ustaca Tasarlanmış Kaçakçılık Metodu!

Escobar’ın ustaca tasarlanmış kaçakçılık metodu

Dünyaca ünlü suçlunun tasarlamış olduğu metot, sanıyorum o zamanlarda kimsenin aklına gelmezdi. Zira Escobar, bu uyuşturucuyu Amerika’ya sokabilmek için sıvı kokaine batırılmış pantolonları kullanıyormuş. Ayrıca uçakların lastiklerinde de uyuşturucu taşıyormuş.

30.“Pablo Escobar My Father” İsimli Kitap Hakkında Ne Biliyorsunuz?

“Pablo Escobar My Father” isimli kitap hakkında ne biliyorsunuz

Bu kitap, ünlü ismi en iyi tanıyan kişilerden biri olan Escobar’ın oğlu Juan Pablo Escobar tarafından yazılmıştır.

31.Pablo Escobar’ın BİLİNEN Ölümü!

Pablo Escobar’ın ölümü

Atalarımızın da dediği gibi, su testisi su yolunda kırılmış. Nitekim Pablo Escobar, 1993 yılında girmiş olduğu silahlı çatışmada vurularak öldürülmüştür. Bununla birlikte; Amerika, Escobar’ın ölümünü tarihteki en büyük insan avı olarak nitelendirmiştir.

32.Escobar’ın Yakalanma Sebebi?

Escobar'ın Yakalanma Sebebi?

Ailesine fazlasıyla düşkün olan Kolombiyalı uyuşturucu baronunun yakalanmasının sebebi, oğluyla yaptığı uzun telefon görüşmesi olmuş.

33.Escobar’dan Sonra Düzeni Bozulan Kolombiya!

Escobar'dan Sonra Düzeni Bozulan Kolombiya!

Escobar’ın ölümünden sonra Kolombiya’daki karteller birbirine girmiş ve yıllardır korunan düzen bozulmuştur. Hatta 1994 yılındaki FIFA Dünya Kupası’nda kendi kalesine gol atan futbolcu Andrés Escobar’ın öldürülmesi de yeraltı dünyasının düzeninin ne kadar bozulmuş olduğunun örnekleri arasında gösterilmektedir.

34.Pablo Escobar ve Ailesinin Bilinmeyen Yönleri!

Pablo Escobar'ın Oğlunun Babası Hakkındaki Açıklamaları

Pablo Escobar’ın oğlu Sebastian Morroquin, babasının hayatını anlatan Narcos dizisini eleştirerek, gerçeklerin çarpıtıldığını söylemiş. Çünkü Escobar ve ailesi, son yıllarda bir sürü maddi sıkıntı çekmiş. Babasının arandığı yıllarda, yanında kimsesinin kalmadığını söyleyen Morroquin, milyonlarca dolarları olduğu halde dışarı çıkamadıkları için aç kaldıklarını belirtmiş.

35.Pablo Escobar İntihar mı Etti?

Pablo Escobar İntihar mı Etti?

Ona göre babası, ailesini kurtarmak için bile bile ölüme gitmiş. Çünkü hayatının hiçbir döneminde telefon kullanmayan ve telefonun ölüm olduğunu söyleyen Escobar, o gün oğluna 7 kez telefon açmış. Buna ek olarak; Escobar oğluna hep eğer bir gün kuşatılacak olursa silahındaki 14 kurşunu düşmanlarına, son kurşunu da kendisine sıkacağını söylermiş.

Ayrıca intihar etmek için sağ kulağa ateş edilmesi gerektiğinin üzerine basan Escobar’ın otopsi raporunda da ölüm nedeninin sağ kulaktan giren kurşun olduğu belirtiliyormuş. Kısacası; bir döneme damgasını vuran ünlü uyuşturucu kaçakçısı, oğluna göre ailesini koruyabilmek için ölmeyi tercih etmiş.

Written by Bilmiyomusun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
7

Nihat Hatipoğlu’na Sorulmuş Beyin Yakan Efsane Sorular

East Anglia Üniversitesi’nde Yapılan Araştırmaya Göre Türkiye Dürüstlükte Sonuncu